50 tys. zł – taką kwotę samorząd Krotoszyna przeznaczył na pomoc mieszkańcom w walce z niepłodnością. Władze zdecydowały o przystąpieniu do programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli popularnego in vitro.
Niepłodność dotyczy około 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym. W Polsce to około 1,5 mln par. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia niepłodności jest procedura in vitro. Polega ona na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Lekarze zalecają tę metodę, gdy inne sposoby leczenia zachowawczego zawiodły.
Jak mówi dr Sławomir Ząbczyński, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Krotoszynie, do tamtejszej lecznicy trafia coraz więcej pacjentek, które zaszły w ciążę dzięki procedurze in vitro. – Jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia niepłodności, w związku z tym pary wybierają tę metodę. Również wskazania do in vitro zdarzają się coraz częściej – tłumaczy.
Pierwszy etap prowadzenia ciąży u pacjentki, która przeszła procedurę in vitro różni się od ciąży pacjentki poczętej w naturalny sposób. – Przez pierwsze 8 tygodni ciężarna musi przyjmować leki hormonalne podtrzymujące ciążę. Po tym etapie zarówno prowadzenie ciąży, jak i nadzór nad porodem przebiega dokładne tak samo, jak w przypadku ciąży poczętej w naturalny sposób – informuje dr n. med Sławomir Ząbczyński, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Krotoszynie.
Być może już niedługo na porodówkę szpitala w Krotoszynie trafiać będzie więcej pacjentek, które w ciąże zaszły dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Powód? Władze miasta zdecydowały o przystąpieniu do „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego w latach 2022-2023″ – W ramach kwoty 50 tys. zł, którą samorząd Krotoszyna przeznaczył na dofinansowanie tego programu, jest możliwość przeprowadzenia 10 procedur – informuje Joanna Ziembińska-Szczurek, zastępca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych, Urząd Miejski w Krotoszynie.
Dzięki temu mieszkające na terenie gminy pary, które zmagają się z tak powszechnym problemem, jakim jest niepłodność, mają szansę na wsparcie w walce o rzecz najcenniejszą – rodzicielstwo. Inicjatorem wprowadzenia w Krotoszynie dofinansowania do programu leczenia niepłodności był radny Bartosz Kosiarski. – Mamy nie tylko w Krotoszynie, ale też w całym kraju problem z niżem demograficznym. Zdaję sobie sprawę, że ten program nie rozwiąże problemu. (…) ale jeśli dzięki niemu choć jedna para z miasta i gminy Krotoszyn będzie szczęśliwa, to my jako radni też będziemy szczęśliwi – tłumaczy rajca.
Dokładny koszt zabiegu in vitro uzależniony jest od kliniki, w której dokonuje się procedury. Jest to średnio kwota od 10 do 12 tysięcy złotych.
czwartek, 23 listopada, 2023
w Ostrowie za to kwiatków nasadzą i przystanki bluszczem obrosną.
czwartek, 23 listopada, 2023
Brawo Krotoszyn. Dziwię się , że Ostrów z prezydentową mającą jednak serce bardziej po lewej stronie do takiego programu nie przystępuje.