DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Prezydent Duda zagłosuje w Ostrowie. Co na ten temat mówi przewodniczący PKW?

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak został zapytany o zmianę miejsca głosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW| stopklatka z transmisji PKW

W piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyła się konferencja prasowa przed ciszą wyborczą i wyborami do Parlamentu Europejskiego. Po przedstawieniu statystyk dotyczących wyborów i oraz informacji o ciszy wyborczej, dziennikarze mieli okazję zadawać pytania.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej odniósł się m.in. do tego, które dotyczyło zmiany miejsca głosowania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że zamiast w Krakowie, odda głos w Ostrowie Wielkopolskim.

Dlaczego akurat w Wielkopolsce? Odpowiedzi na to pytanie można szukać na banerach wyborczych, na których widnieje informacja, że prezydent udziela poparcia Wojciechowi Kolarskiemu – „jedynce” na liście Prawa i Sprawiedliwości w tym województwie, który jest Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Duda w jednym ze spotów wyborczych opowiada, w jakich okolicznościach poznali się z Kolarskim oraz wspomina lata dzieciństwa, bo wtedy właśnie miało to miejsce.

Dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej zapytała przewodniczącego PKW o to, czy zmiana miejsca głosowania przez prezydenta w kontekście jego zaangażowania w kampanię do europarlamentu nie zostanie odebrane jako agitację podczas głosowania. – Każdy z wyborców, niezależnie czy to będzie prezydent, premier czy marszałek, może wybrać, czy głosuje w swoim stałym miejscu zamieszkania, czy też ewentualnie odbiera zaświadczenie i głosuje w miejscu swojego pobytu w niedzielę. Nie można tego traktować jako element agitacji wyborczej. To jest moje zdanie – wyjaśnił Sylwester Marciniak.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Do chwili ich zamknięcia (od północy z piątku na sobotę) obowiązuje cisza wyborcza.

Szef PKW poinformował, że oficjalnych wyników wyborów można spodziewać się w poniedziałek. Dokładna godzina jednak nie padła. Wiele zależy od sprawności liczenia głosów przez poszczególne komisje oraz dostarczania ich do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej.

2 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • J
  jako

  piątek, 7 czerwca, 2024

  oczywiście ze jest to ewidentna agitacja polityczna

 • DC
  Don Corleone

  piątek, 7 czerwca, 2024

  Zagłosuje w SP1