Przemoc domowa była zjawiskiem dominującym w 2023 roku. Z kolei w 2024 roku założono 449 „Niebieskich Kart”.
Z definicji procedura „Niebieskiej karty” to narzędzie, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej podkreślają, że wszczęcie jej to nie jest wyrok.
Osobami objętymi procedurą „Niebieskiej karty” zajmuje się powołany przez prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, który zwołuje spotkania grupy diagnostyczno-pomocowej. Biorą w nich udział m.in. pracownik socjalny i dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Procedura „Niebieskiej karty” może być prowadzona wobec danej rodziny nawet kilka lat. Ustawodawca nie określa w przepisach czasu, w którym pracownicy socjalni czy policja mają dane postępowanie zakończyć. W 2024 roku rodzin objętych procedurą „Niebieskiej Karty” było 501, w 2023 roku było ich 447, a w 2022 – 343.
Ze statystyk Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowie wynika, że ofiarami przemocy domowej częściej są kobiety. W 2024 roku ponad 80 mężczyzn było ofiarami przemocy domowej, a w 2023 ok. 150.
Więcej statystyk oraz informacji dotyczących procedury „Niebieskiej karty” w materiale wideo, który do obejrzenia poniżej.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz