DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Poznaliśmy nazwisko Filaru Kultury

 

 

Obchody Dnia Animatora i Pracownika Kultury po raz kolejny zostały połączone w Ostrowie Wielkopolskim z wręczeniem nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także upowszechniania i ochrony kultury. Nagrodzono artystów i twórców, a także wielkich miłośników i pasjonatów różnych dziedzin sztuki przyznając tytuły:

  • Osobowość Ostrowskiej Kultury,
  • Młody Talent,
  • Benefactor Culturae Ostroviensis,
  • Filar Kultury.

Młody Talent

Antonina Małecka – 13-letnia uczennica ostrowskiej „siódemki”. Uczy się śpiewu, gry na gitarze i keyboardzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim. Nauki pobiera także w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, gdzie kształci się wokalnie pod okiem Ludmiły Małeckiej.

Solomiia Sava – tancerka w Grupie Baletowej „Gwiazda”. Uczestniczka wielu wydarzeń artystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata World Dance Championship 2023 w Czechach, laureatka I meijsca na międzynarodowym festiwalu „Le Strade della Musica” we Włoszech, zwyciężczyni XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego „Magia Tańca” w Ostrowie Wielkopolskim.

Martyna Stawicka – laureatka wielu konkursów wokalnych, przeglądów piosenki i festiwali. Finalistka V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rozrywkowej „Firaleja Gwiazd” w Warszawie, laureatka III miejsca XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i Walcz” 2023, po którym to wydarzeniu nagrała z innymi zwycięzcami teledysk do festiwalowej piosenki.

Blanka Szypuła i Sara Szypuła – taneczny duet Grupy Baletowej „Gwiazda”. Siostry wygrały Prague Dance Open w Czechach, a także Dance Super Star 2023 w Ostrowie Wielkopolskim.

Osobowości Ostrowskiej Kultury

Jarosław Bałdyga – pracownik ds. informacyjno-bibliograficznych ostrowskiej biblioteki. Promuje czytelnictwo, kulturę regionalną, angażuje się też w literacką i społeczną działalność biblioteki. Jego artykuły ukazały się w poznańskim kwartalniku literackim, wprowadza też opisy i redaguje Bibliografię Regionalną Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. Zbiera dokumenty życia społecznego z terenu miasta i promuje czytelnictwo regionalne w powiecie ostrowskim. Twórca kreskówek, filmów, kolorowych prezentacji i tematycznych zajęć multimedialnych z książką.

Włodzimierz Błoch – muzyk Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej.  z bogatą muzyczna przeszłością. Edukację muzyczną rozpoczął już w 1965 roku nauką gry na fortepianie, później pobierał lekcje akordeonu, jeszcze później uczył się gry na klarnecie w ostrowskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Do roku 1976 grał w szkolnej orkiestrze, potem – do 1989 – w Orkiestrze Dętej Węzła PKP pod dyrekcją Janusza Zielezińskiego, robiąc przerwę na wojsko – gdzie też… grał. Tak samo, jak w BIG BANDZIE Janusza Zielezińskiego, w wielu zespołach muzycznych, w kapeli „Boćki” w Przygodzicach, czy w Orkiestrach Dętych w Krotoszynie i w Koźminie. W roku 2013 został przyjęty do Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej i to zajęcie sprawia mu wielką satysfakcję i przyjemność.

Czesław Brodziak – członek Chóru Męskiego Echo Ostrowskiego Centrum Kultury. Oprócz talentu wokalnego natura obdarzyła go też umiejętnościami tworzenia grafik i rzeźb.

Romana Cegielna-Szczuraszek – psi behawiorysta, stylistka, uprawia różne formy sztuki. Zajmuje się kolażem, florystyką, maluje, projektuje, szyje odzież i akcesoria. Tworzy asamblaże i instalacje. Projektuje wzory na tkaniny, zajmuje się haftem i techniką decoupage.

Małgorzata Dolińska – związana z Ostrowskim Centrum Kultury od 1 października 1997 roku. Dba o OCK jak o własny dom. Zawsze uśmiechnięta, czasem zamyślona nad kalendarzem imprez lecz przy tym uczynna i chętna w udzieleniu pomocy, zarówno koleżeństwu w pracy jak i gościom OCK.

Ewa Domagalska – rozpoczęła się w 1996 roku w Szkole Muzycznej w Ostrzeszowie i w tamtejszym Big Bandzie. Od 2009 do 2015 roku grała w Ostrzeszowskiej Orkiestrze Dętej na saksofonie tenorowym. A od 2013 roku do dziś gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej na saksofonie altowym.

Sylwia Jakubek – od ponad 20 lat jest członkiem Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim i od tego czasu realizuje swoje pomysły na propagowanie kultury, a w szczególności twórczości Fryderyka Chopina. Została zaproszona do komitetu obchodów 200-lecia antonińskiego pałacu. Wielokrotnie wyróżniana za działalność na rzecz kultury.

Barbara Molska – od kilku lat związana jest z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Z zaangażowaniem przekazuje wiedzę o mieście i regionie Polakom oraz, dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego i niemieckiego, obcokrajowcom wizytującym muzeum.

Monika Paliga – jest magistrem sztuki, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Beneficjentką stypendium marszałkowskiego w dziedzinie kultury na rok 2024. W 2023 roku zaprezentowała swoje dzieła na wystawie indywidualnej pt. „Rozmontowanie cielesności, w drodze na świętą górę” w ostrowskiej Galerii 33 oraz na wystawie prac dyplomowych „Rozmontowanie cielesności” w Auli Wrocławskiej ASP.

Marcin Prudlik – przez swoją grę nieustannie wzbogaca artystyczny dorobek Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej, podtrzymuje jej wspaniałe tradycje i przyczynia się do zdobywania kolejnych laurów. Od początku swojej działalności uczestniczy we wszystkich koncertach, a muzyka jest pasją jego życia. Daje przykład młodym muzykom orkiestry.

Prof. dr hab. Andrzej Ryłko – od 2001 r. jest profesorem na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM-u, gdzie jest kierownikiem Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej, pracuje też na Uniwersytecie Łódzkim. Jako dyrygent prowadzi dwa chóry: Chór Męski Echo Ostrowskiego Centrum Kultury oraz – razem z córką Aleksandrą – Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Poprzez pracę z Echem właśnie związał się na stałe z Ostrowem. Współorganizował m.in. Międzynarodowe Chóralne Spotkania Przyjaźni, Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich czy Festiwal Muzyczny „4 pokolenia w muzyce”. To pod jego kierownictwem Chór Męski Echo świętował jubileusz 100-lecia istnienia. Aktualnie profesor Ryłko ma kolejne wyzwanie – chce założyć Chór Chłopięcy „Giovani Amici”.

Marian Sikorski – dyrygent, muzyk, a także autor programów artystycznych realizowanych podczas koncertów orkiestry. Człowiek, bez którego większość wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim nie brzmiałaby tak perfekcyjnie. Wyróżniony tytułem Najlepszego Dyrygenta, kilkukrotny – wraz z orkiestrą – zdobywca najwyższych festiwalowych laurów, pod jego dyrekcją OOK koncertowała z artystami scen poznańskich: Teatru Muzycznego, Teatru Wielkiego i Teatru Polskiego, jak również z orkiestrami i dyrygentami orkiestr reprezentacyjnych Wojska Polskiego w Poznaniu, we Wrocławiu i Nowym Sączu. Od zawsze na sto procent zaangażowany w pracę z orkiestrą. Najświeższy przykład to przygotowanie orkiestry oraz solistów do wykonania koncertu z okazji 100-lecia.

Bogusław Sobczak – chórzysta Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim, w którym śpiewa od 14 lat, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach, koncertach, konkursach i wydarzeniach krajowych i zagranicznych chóru.

Wioletta Sobik – pierwsze kroki w kulturze stawiała jako studentka pracująca w Kinie Helios, w latach 2012-21 pracowniczka Urzędu Miejskiego zaangażowana także w organizację wydarzeń miejskich, przede wszystkim w obszarze kultury. Od kilku lat kieruje działem administracyjno-technicznym Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Rozpoczynając pracę w muzeum znakomicie sprawdziła się w jednym z jej pierwszych obowiązków – koordynacją zadań związanych z przeprowadzeniem Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu.

Jolanta Suchorzewska – starszy kustosz biblioteki, pracowniczka filii bibliotecznej mieszczącej się w ostrowskim szpitalu, doskonała profesjonalistka w dziedzinie informacji naukowej i upowszechniania czytelnictwa. Swoją misję czytelniczą pełni na szpitalnych oddziałach pediatrii dziecięcej, laryngologii, chirurgii dziecięcej, proponując spotkania z książką wszystkim pacjentom, inspirując literaturą, jako rodzajem terapii. Autorka nowatorskich koncepcji, takich jak „Mini koncerty wychowanków ostrowskiej bursy w domu seniora, zajęcia tematyczne na oddziałach ostrowskiego szpitala „Jem zdrowo”, „Muzyka moja pasją” czy też cykl spotkań z czytelnikami „Rozmowy w toku”.

Andrzej Sztajer – człowiek-orkiestra. Swoje pasje realizuje od lat, a rok 2023 był wyjątkowy ponieważ przedsięwzięcia, w których brał udział, okazały się dużym sukcesem. Jednym z nich było wcielenie się w tytułową rolę w sztuce „Bunia” wystawionej przez pracownię teatralną „Nasz Teatr'” Ostrowskiego Centrum Kultury (jest także współautorem scenariusza tego spektaklu). W latach 90. współtworzył zespół aktorski „Łobuziaki z naszej paki” pisząc teksty i muzykę, był też wodzirejem i konferansjerem. Od 1985 chórzysta w „Echu”, którym też współzarządzał i zbierał laury za zasługi dla chóralistyki. Dwa razy w tygodniu przygotowuje 30 słoików, które dostarcza do ostrowskiej jadłodzielni.

Iwona Szwarczyńska – nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej nr 5. Uczestniczy w plenerach i wystawach środowiskowych, indywidualnych i zbiorowych. Wśród licznych aktywności plastycznych, w które angażuje młodych ludzi, wraz z Barbarą Zabłocką zainicjowała cykl warsztatów plastycznych realizowanych pod dachem Galerii Sztuki Współczesnej. To tzw. familijne atelier – spotkanie młodych ludzi ich rodziców, opiekunów i dziadków z bieżącą wystawą, co staje się pretekstem.

Marta Tyczyńska-Lewicka – od niemal 8 lat należy do sekcji altów Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim. W 2016 roku dołączyła do Chóru Nauczycielskiego, biorąc udział we wszystkich najważniejszych koncertach, przeglądach, festiwalach i konkursach, a także przygotowując i prowadząc koncerty w języku polskim i angielskim.

Wioletta Urban – z Ostrowskim Centrum Kultury związana od 10 lat. Dba o wizerunek, ład i porządek. Na pierwszy rzut oka postać nierzucająca się w oczy. W tym roku otrzymała zaszczytny tytuł Czytelnika Roku 2023, przyznawany przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego 
w Ostrowie Wielkopolskim. Z wynikiem 300 przeczytanych książek uplasowała się na najwyższej pozycji nagrodzonych czytelników.

Barbara Zabłocka – malarka, uznana plastyczka, projektantka, graficzka komputerowa i scenografka, uczestniczka plenerów i wystaw zbiorowych. Przez wiele lat była „nadwornym plastykiem” Młodzieżowego Centrum Kultury i Ostrowskiego Centrum Kultury, obecnie specjalistka ds. ekspozycyjnych Galerii Sztuki Współczesnej. Od jesieni 2022 współprowadzi zainicjowany przez Iwonę Szwarczyńską cykl warsztatów plastycznych realizowanych pod dachem Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zespół muzyczny WILD FLAME – powstał na początku 2021 roku. Jego założycielem jest Tomasz Szukalski, ostrowianin, dyrektor artystyczny festiwalu Jimiway, a współtworzą go doświadczeni muzycy z Ostrowa i Wrocławia. WILD FLAME porusza się w takich gatunkach jak blues, soul czy funky, grywając koncerty zarówno w Polsce jak i w Europie, np. na festiwalu Blues Baltica w Eutin koło Hamburga, na R&B Blues Festival w Rydze czy na Blues Fest w Dreźnie. Do tego dorzucić trzeba kilka dużych festiwali w Polsce oraz niezliczone koncerty klubowe. W ankiecie kwartalnika TWÓJ BLUES – BLUES TOP zespół Wild Flame zajął drugie miejsce w kategorii „Odkrycie Roku”. Zespół pracuje nad drugim autorskim materiałem.

Aleksander Ziobro -od roku 1990 zasila szeregi Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza. Za swoją działalność śpiewaczą został odznaczony Brązową, Srebrną i Złotą Honorową Odznaką nadawaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. W przeszłości pełnił funkcję Członka Zarządu chóru.

Brał czynny udział w licznych koncertach, przeglądach i innych wydarzeniach chóralnych zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Tylko w ostatnim roku zaśpiewał z chórem w kilkunastu muzycznych przedsięwzięciach. W kilku koncertach wykonywał z powodzeniem tenorowe partie solowe w składzie kwartetu wokalnego.

Benefactor Kulturae Ostroviensis

Ciastkarnia „Marcepanek” (Z. Szczeblewski, A. Szczeblewska) – firma działa na ostrowskim rynku od ponad 40 lat, wspiera działania Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.

FENETRA Spółka z o.o. – firma ma siedzibę w Lewkowcu k/Ostrowa Wielkopolskiego, jest finansowym wsparciem cyklu Jazz w muzeum.

ZAP-Kooperacja Sp. z o.o. – ostrowska firma o długoletnich tradycjach kooperacyjnych w obszarze obróbki mechanicznej, obróbki skrawaniem i obróbki powierzchniowej oraz kompleksowego montażu mechanicznego i elektrycznego wyrobów. Pod kierownictwem prezesa Zenona Pawlaka od lat wspiera ostrowską kulturę. Dzięki temu wsparciu Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne wydało swoje najważniejsze publikacje, firma przyczyniła się do ostatecznego kształtu i wymiaru koncertu Jubileuszowego z okazji 100-lecia istnienia Chóru Męskiego Echo, angażuje się też w wiele innych lokalnych inicjatyw społecznych, sportowych i kulturalnych.

Filar Ostrowskiej Kultury

Tytuł otrzymał Andrzej Jerzyk. To miłośnik bluesa z kilkudziesięcioletnim stażem. Organizował bluesowe dyskoteki, następnie koncerty w latach 80. Dekadę później rozpoczął prowadzenie audycji bluesowej „Okolice Bluesa” w Radiu Centrum Kalisz, którą prowadzi do dziś.

W końcówce lat 90. zaczął zasiadać w jury a także prowadzić koncerty i festiwale na terenie całego kraju. W Ostrowie był to „Jimiway Blues Festiwal”, a później wszystkie bluesowe koncerty, które odbywały się w małej i dużej sali Ostrowskiego Centrum Kultury. W Polsce, cyklicznie przez lata, prowadził największy w naszym kraju „Suwałki Blues Festiwal”, a także „Lauba Pełno Bluesa” w Chorzowie, „Las, Woda i Blues” w Radzyniu k. Sławy, „Bies Czad Blues” w Bieszczadach, „Galicja Blues Festiwal” w Krośnie, „Blues Na Siewierskim Zamku” oraz kilka innych.

W roku 2004 dzięki synowi Mateuszowi i żonie Annie powstało forum „Okolice Bluesa”. Był to prezent urodzinowy – forum miało służyć wsparciu audycji „Okolice Bluesa”, jednak w błyskawicznym tempie się rozrastało i w efekcie stało się największym bluesowym forum w Polsce. Członkowie forum tłumnie zjeżdżali do Ostrowa na koncerty i na „Jimiway Blues Festiwal”.

Wraz z żoną Anną, wraz z Centrum Kultury, już w nowym tysiącleciu organizowali koncerty pod nazwą „Blues na Klubowej” oraz zapoczątkowali „Gwiazdki z Bluesem”.

W 2009 i  2017 został wybrany przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” w ankiecie „Blues Top”, „Osobowością Bluesową Roku w Polsce”.

W roku 2015 odcisnął dłoń w Alei Gwiazd Bluesa w Sławie na Nowym Rynku. Od roku 2012 jego dłoń odlana z brązu znajduje się w Suwalskim Centrum Kultury na specjalnej ścianie, tuż obok dłoni Leo Lyonsa z Ten Years After. Rok temu 2023, tabliczka z jego nazwiskiem znalazła się w Białymstoku w Alei Bluesa.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz