Takiej debaty jeszcze w studiu Telewizji Proart nie było. Nie brakowało wtrącania się w zdanie innego kandydata, dyskusji po upływie czasu czy wręczania sobie… uzasadnienia wyroku sądowego. Są też „straty” w sprzęcie telewizyjnym.
Nie brakowało emocji, a debata, która odbyła się w studiu Telewizji Proart, była jedną z najgorętszych w historii naszej stacji. Siedmioro kandydatów zasiadło obok siebie, by dyskutować na temat polityki społecznej, gospodarki, edukacji oraz zdrowia. Nie wszyscy kandydaci rozumieli reguły debaty, nie brakowało zagorzałych dyskusji – również poza przewidzianym czasem na odpowiedź. Nie obyło się także bez problemów technicznych. Mikrofony zostały uszkodzone, a to przez nagłe wstanie z miejsc dwóch kandydatów: Jarosława Urbaniaka oraz Grzegorza Kulawinka.
Sytuacja miała miejsce, gdy w stronę Grzegorza Kulawinka padło pytanie od Jarosława Urabaniaka o to, czy Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy jest tzw. „przystawką PiS-u”. Kulawinek odpowiadając na pytanie wstał i podał Jarosławowi Urbaniakowi postanowienie Sądu Okręgowego w Legnicy. W tym momencie kandydaci wyrwali mikrofony i doprowadzili do ich uszkodzenia.
Kandydaci nie orientowali się w zasadach debaty. Poseł Wiesław Szczepański z Nowej Lewicy miał – według zasad – zadać pytanie Grzegorza Kulawinka z Bezpartyjnych Samorządowców. Skierowak je jednak do… Andrzeja Kuświka z Konfederacji, myląc obu panów.
Nie zawsze też przestrzegano czasu przeznaczonego na zadanie pytania lub odpowiedzi na zadanie go przez przeciwnika. Nie brakowało kłótni, a prowadząca wielokrotnie musiała uciszać polityków i przypominać zasady spotkania.
Zapytano kandydatów o ceny podstawowych produktów takich jak mleko, jajka, masło i chleb. Zdaniem Janusza Świątkowskiego z Komitetu Wyborczego Polska jest jedna, wymienione produkty, zakupione w markecie to koszt 50 zł. Natomiast za nabycie ich u polskiego rolnika musimy zapłacić 100 złotych. Kandydatom zadano m.in. pytanie o ich propozycję na zatrzymanie rosnących cen żywności. – Zatrzymać ceny energii, głównie paliwa – odpowiedział poseł Andrzej Grzyb z Trzeciej Drogi. – Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej powinny wziąć się do roboty i działać z zasadami ekonomii – skomentował Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej.
Poruszono także temat polityki społecznej. Kandydatom zadano pytanie o legalizację związków partnerskich oraz małżeństw jednopłciowych. – Jesteśmy za legalizacją związków partnerskich. Musimy dać ludziom prawo do szczęścia – odpowiedział Grzegorz Kulawinek z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. – Nie ma takich małżeństw jak jednopłciowe. To kobieta i mężczyzna. Proszę wziąć książkę „Kobietą mężczyzną stworzył ich” Jana Pawła II. Tam jest wszystko wyjaśnione – powiedział Janusz Świątkowski z Komitetu Polska jest Jedna.
Poruszono także temat edukacji. Kandydaci nie pozwolili prowadzącej dokończyć pytania. Po trzech wypowiedzianych przez Paulinę Szczepaniak słowach zbuntowali się, że pytanie nie dotyczy edukacji tylko zdrowia. A pytanie brzmiało: Jaki kandydaci mają pomysł na dokształcenie lekarzy, by było ich więcej. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości od 2016 roku zwiększa dostęp do studiów medycznych. Tak naprawdę to około połowa miejsc więcej. Dowodem na to są nowe uczelnie także nasz Uniwersytet Kaliski. Musimy rozszerzać dostęp do studiów medycznych – skomentowała Marlena Maląg z Prawa i Sprawiedliwości. – Przede wszystkim trzeba starać się, aby ściągnąć polskich lekarzy, którzy wyjechali za granicę. Należy ułatwić dostęp lekarzom, którzy przyjechali z Ukrainy. To jest kwestia zwiększenia naboru na istniejące dziś uczelnie medyczne – mówi Wiesław Szczepański z Nowej Lewicy.
Czwarty temat poruszony podczas debaty to zdrowie. Kandydaci zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać prawo aborcyjne i wsparcie rodziców dzieci z wrodzonymi niepełnosprawnościami. – Jesteśmy zwolennikami obecnie istniejącej sytuacji prawnej, ale osobiście jestem przeciwnikiem zabijania dzieci. (…) Jako były nauczyciel szkoły specjalnej uważam, że ta pomoc powinna być – mówił Andrzej Kuświk z Konfederacji.
Całą debatę można obejrzeć klikając w poniższy link. Z kolei 6 października (piątek) o godzinie 18.00 zapraszamy na debatę senacką.
czwartek, 5 października, 2023
wpuścić chamstwo na salony 😛
piątek, 6 października, 2023
Może ci panowie powinni zapłacić za szkody…
poniedziałek, 9 października, 2023
Był posłem a nie był w rządzie? Wystarczy wejść na Wikipedie. Pytam się co załatwił dla Ostrowa jako poseł PO? Orliki? Remont biblioteki? S11, S25 to prędzej PiS by wybudował. Stacja KDP W Sieradzu, rama komunikacyjna to parodia a zbiorniki retencyjne nikt nie wie po co są bo dalej zalewa. Inwestycje misiu, inwestycje a tych w tym grajdole nie widziałem od 40 lat
środa, 11 października, 2023
Misiu, poseł Urbaniak NIGDY nie był w rządzie, a posłem koalicji rządzącej w latach 2007- 2010. czyli 13 lat temu. Zbiorniki retencyjne po co? Choćby po to, żeby deszczówka z Pruślina trafiała do zbiornika, który zbudował i dalej do Ołoboku, a nie zalewała centrum. O wiaduktach na Brzozowej i Parkowej i południowym odcinku ramy komunikacyjnej od Długiej do Sadowej zapomniałeś, misiu? To dla centrum miasta poważne bramy do drugiej części za torami. Kilka kilometrów kanalizacji deszczowej i sanitarnej na Pruślinie to dla ciebie misiu nie jest inwestycja w infrastrukturę miasta? Jaka ta pamięć takich misiów jak ty jest wybiórcza.
piątek, 6 października, 2023
Wyłączyłem po tym jak Urbaniak zadał ministerce pytanie, a ta jak zwykle zaczęła ględzić o czymś innym. Po co zapraszacie ludzi nie umiejących ogarnąć rzeczywistości? Nie umiejących odpowiadać na konkretnie zadane pytanie? To jest kpina i plucie ludziom w twarz.
piątek, 6 października, 2023
Zgadzam się. Urbaniak wraz z Grzybem wypadli w tej „debacie” najlepiej.
piątek, 6 października, 2023
Sami starzy znajomi i tylko pytanie dlaczego startują w Ostrowie. Urbaniak będąc w rządzie nic praktycznie dla Ostrowa nie zrobił więc niech sobie startuje w Międzyzdrojach a pisowcy? No cóż, widziałem już jak dzieci na nich pluły na ulicy i rzucaly kamieniami. Mikołajczyka to aż żal Tyle razy w kuper od Ostrowa dostał że mi by się dawno odechciało. A nie zanosi się na poprawę
piątek, 6 października, 2023
Do beksy. Jarosław Urbaniak nigdy nie był w rządzie bęcwale. Startuje w Ostrowie w którym był prezydentem i wbrew chamskim tekstom zrobił bardzo dużo. Wyliczanka jest długa, zaczynając od wiaduktów kolejowych, południowego odcinka ramy komunikacyjnej, rzez skanalizowanie lewej strony Pruslinba (30 lat bez kanalizacji), 4 zbiorniki retencyjne, Starą bibliotekę, dokończenie remontu Synagogi czy szereg placów zabaw, orliki itd… To niektórzy nazywają „nic nie zrobił”. Jest ostrowianinem od urodzenia i to, że startuje w Ostrowie jest istotne. Nie bawi się w spadochroniarza. Dwukrotnie ostrowianie wybierali go na posła, raz na prezydenta i warto go wybrać także tym razem.
poniedziałek, 9 października, 2023
Najbardziej znany i zasłużony z tzw. puczu w Sejmie …,, nie pacz kiedy odjadę – Mucha” oraz z TV cham jakich mało z poparciem zero na Rynku z Schetyną i Witczakiem
piątek, 6 października, 2023
Jesteś dowodem, że służba zdrowia kuleje.
piątek, 6 października, 2023
to pokazuje jaka dzicz ma Nas w swiecie poilityki
sobota, 7 października, 2023
Tacy ludzie mają nas reprezentować? Czyli znowu chodzi tylko o to, by dopchać się do koryta. W końcu sejm na ulicy Wiejskiej. Tam sami osłowie.