DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Powstał Wydział do zwalczania przestępczości środowiskowej

Spuszczanie ścieków do rzek, porzucanie chemikaliów w lasach, nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych to tylko niektóre z zachowań mogących negatywnie wpłynąć na kondycję środowiska naturalnego. Nie brakuje tego rodzaju przykładów. Urzędnicy zdali sobie z tego sprawę i powołali nową komórkę w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Poznaniu. To Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono założenia, według których ma funkcjonować nowy wydział, który ma współpracować z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także z delegaturami WIOŚ mieszczącymi się w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz Pile. Do zadań nowej komórki będą należeć m.in.:

  • analizowanie, typowanie, wykrywanie i ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku na terenie Wielkopolski,
  • skupienie się głównie na przypadkach nielegalnego postępowania z odpadami czy ściekami.

Jak podkreślają przedstawiciele Biura Prasowego Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzki w Poznaniu, „Praca Wydziału ZPŚ oraz poszczególnych delegatur odbywa się w pełnej współpracy i współdziałaniu z innymi służbami m.in. policją, strażą pożarną, Krajową Administracją Skarbową, a także Inspekcją Transportu Drogowego. Dodatkowo inspektorzy WIOŚ w Poznaniu w maju i czerwcu przeszli dodatkowe przeszkolenia doskonalące w zakresie technik operacyjnych dla lepszego ukształtowania codziennej współpracy z organami ścigania”.

Uczestnicy briefingu podkreślili, że wielkopolski WIOŚ w obszarze przeciwdziałania nieprawidłowościom środowiskowym był liderem w skali kraju w podejmowaniu interwencji, liczbie wniosków skierowanych do organów ścigania, do sądów (w związku z wykroczeniami) oraz w skuteczności wykrywania nieprawidłowości.

To jednak nie wystarczyło, aby całkowicie rozwiązać proceder związany z przestępczością środowiskową. Dlatego rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska wojewodowie mogą powoływać nowe wydziały zajmujące się właśnie zwalczaniem takich procederów.

Sześcioosobowy wydział zaczął funkcjonować 1 lipca i pracuje na trzy zmiany. Zasięgiem ma objąć całą Wielkopolskę pomimo siedziby w Poznaniu. Naczelnikiem został Marcin Kaźmierowski. Jak podkreśla Nina Swarcewicz z urzędu wojewódzkiego, to osoba z „wieloletnim doświadczeniem w obszarze kontroli podmiotów korzystających ze środowiska i wykrywania nieprawidłowości.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz