Ten wyjątkowy drewniany budynek na planie krzyża greckiego został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Karla Schinkla. Jego budowę ukończono w 1824 roku i od tego momentu stał się letnią rezydencją księcia Antoniego. Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów, bo o nim mowa, obchodzi w tym roku 200-lecie.
Ten rok dla antonińskiejgo pałacu będzie wyjątkowy. Zabytek w 2024 roku obchodzi swoje 200-lecie. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest za obiekt odpowiedzialne wraz z innymi instytucjami, zaangażowanymi na co dzień w życie pałacu, rozplanował cały jubileuszowy rok. „Nie uwierzysz, jak u niego dobrze było!” – pod takim hasłem ma przebiegać inauguracja 200-lecia Pałacu Myśliwskiego w Antoninie, a ta odbędzie się już 23 marca. W czasie wydarzenia zostaną posadzone dęby, którym nadane będą imiona: Fryderyk, Antoni i Karl Friedrich.
Rok jubileuszowy w pałacu ma nawiązywać oczywiście do dwóch wizyt młodego Fryderyka Chopina, ale będzie obfitował w imprezy i wydarzenia związane z życiem właścicieli dóbr antonińskich, książąt Radziwiłłów. Tak jak np. warsztaty sygnalistów myśliwskich czy bieg na orientację. – Zjadą się tutaj nie tylko młodzi, bo w różnym wieku ludzie, którzy będą uczyć się grania na tych wszystkich instrumentach myśliwskich i następnie zostanie tutaj zorganizowany piknik ogólnodostępny z pieczonym dzikiem. Będzie też koncert tych wszystkich sygnalistów. Ponadto chcemy jesienią zorganizować bieg przełajowy na orientację, związany też z tradycjami myśliwskimi – mówi Bożena Henczyca, wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Na rok jubileuszowy zaplanowane są też wydarzenia iście kulturalne, jak np. weekendowe kino letnie, które poprowadzi Tomasz Raczek, a podczas tej imprezy będzie można obejrzeć m.in. zakazany kiedyś przez cenzurę film z 1938 roku pt. „Pruska legenda”. Nie obejdzie się bez koncertów chopinowskich, w tym 43. już Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w Barwach Jesieni” czy 37. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. księcia Antoniego H. Radziwiłła.
Park wokół pałacu od lat przyciąga artystów. Także w roku 200-lecia będzie gościł plener twórczy zakończony wystawą. – Część obrazów jest, mam szesnaście obrazów, a chcę zrobić ich około dwudziestu paru. Posiłkowałam się różnymi materiałami, bo te wizerunki ciężko jest znaleźć. Ostatnio na przykład bardzo dużo czasu mi zajęło znalezienie wizerunku Pelagii Radziwiłł, ale znalazłam – piękna młoda kobieta, taka dostojna… Znalazłam również obraz malutkiej Elizy, trzyletniej… Też go namalowałam, bo to był rysunek – stwierdza artystka malarka Katarzyna Popińska.
Organizatorzy obchodów 200-lecia pałacu postanowili zlecić stworzenie jednoaktowej opery kameralnej „Antonin Tętent”, której premiera ma podsumowywać cały urodzinowy rok. – Czekamy jeszcze na ostateczne dzieło, w tym przypadku pani Agnieszki Drotkiewicz, ale będzie dość przekrojowo przez te 200 lat mówiła o takich najważniejszych wydarzeniach i tych historycznych i tych wielkich historiach miłosnych. To będzie z takiego pogranicza historyczno-obyczajowego… dajmy jeszcze chwilę czasu autorom na stworzenie tego dzieła – wyjaśnia Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
W 2024 roku w Pałacu Myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie będzie się działo. Większość wydarzeń organizowanych na jego terenie w tym czasie ma być bezpłatna lub za symboliczną opłatą, co ma otworzyć to miejsce nie tylko dla miłośników muzyki Chopina, ale też na turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.
Cały program obchodów 200-lecia Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie dostępny jest tutaj.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz