DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Powiat jarociński: Nie ma "Świerczewskiego" i "22. lipca"

Wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej, która weszła w życie we wrześniu 2016 roku. Do początku września roku bieżącego miały zostać podjęte decyzje które z ulic wymagają zmiany nazwy i przede wszystkim na jakie. Jeszcze teraz, chwilę po terminie wiele samorządów dokonuje zmian. W Wielkopolsce Jarocin i Jaraczewo to dwie pierwsze miejscowości, w których dokonano korekt.

W Jarocinie ulica Karola Świerczewskiego zostanie przemianowana na ul. Edmunda Rogalskiego. W Jaraczewie (powiat jarociński) zamiast ulicy 22 lipca będzie widniała tabliczka z nazwą „ul. 11 listopada”. Za obiema zmianami optowały lokalne samorządy, zmian formalnie dokonano z poziomu samorządu wojewódzkiego. – Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi, gdy deklarowałem chęć, a nawet konieczność współpracy w tej kwestii. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w pozostałych ponad dziewięćdziesięciu przypadkach współpraca będzie wyglądała podobnie – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Postać Karola Świerczewskiego ps. „Walter” związana jest ściśle z systemem komunistycznym. Był on pułkownikiem Armii Czerwonej i generałem broni Wojska Polskiego, ale i członkiem prezydium tajnego Centralnego Biura Komunistów Polskich. Z kolei data 22 lipca kojarzy się z Narodowym Świętem Odrodzenia Polski ustanowionym i obchodzonym w okresie Polski Ludowej na pamiątkę podpisania Manifestu PKWN w 1944 roku.

Wybrane w Jarocinie i Jaraczewie nowe nazwy symbolizują wydarzenia niepodległościowe. Edmund Rogalski to polski oficer i dowódca kompanii kłeckiej podczas powstania wielkopolskiego, z kolei data 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości.

Zespół ds. wykonania ustawy dekomunizacyjnej powołany przez wojewodę w lipcu dokonał już weryfikacji wszystkich nazw ulic i obiektów w Wielkopolsce. Analizowanych było ponad 29 tysięcy nazw, z czego decyzję o ewentualnych zmianach podjęto w przypadku stu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz