DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. A jaki jest wymiar duchowy tego dnia?

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy, a więc Polacy odpoczywają i spotykają się z rodziną. W kościele odbywają się msze święte, w których celebruje się zmartwychwstanie Jezusa. – Tego dnia chodzi o spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, z tym, który chce pogłębiać naszą wiarę, przygotowuje nas do święta Zesłania Ducha Świętego. To pójście dalej z Jezusem – mówi ks. Adam Kosmała, proboszcz Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.

Poniedziałek Wielkanocny ma też swoje tradycje ludowe. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • O
    olo

    poniedziałek, 18 kwietnia, 2022

    A na ch… znowu dwa wojskowe odrzutowce nad Ostrowem sobie rajd w sobotę zrobiły? Idioci nie maja pojęcia o rezonansie i chcę domy uszkodzić?

    Odpowiedz
  • A
    AxL

    poniedziałek, 18 kwietnia, 2022

    My sie woda lejemy, a durne ruski rakietami walą. 🙁

    Odpowiedz
  • W
    WWWM

    wtorek, 19 kwietnia, 2022

    Ech,gdzie te czasy,gdy kilkunastoosobowe grupy z Limanowskiego walczyły na wiadra wody aż strach było wracać z kościoła do domu, to był dopiero dyngus,nieraz policja interweniował,teraz nikomu się nie chce dyngusować

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz