Bezdomnym, samotnym, starszym, niedołężnym czy nieporadnym życiowo pomóc może każdy. Wystarczy niewiele, aby uchronić ich przed śmiercią na przykład z wyziębienia.
Jesienne noce są coraz chłodniejsze, a to zagrożenie dla tych, którzy nie mają dachu nad głową. Bezdomni w regionie mogą jednak liczyć na pomoc policjantów i strażników miejskich, którzy sprawdzają miejsca ich przebywania. Te prewencyjne działania mają pomóc w uchronieniu bezdomnych przed śmiercią.
Kontrole służb mundurowych trwają już od pewnego czasu i nie zakończą się, aż aura znacznie się nie poprawi. Policjanci i strażnicy sprawdzają warunki bytowe osób bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej. Informują o możliwościach pomocy, kierują do ośrodków oraz instytucji, w których takie osoby mogą uzyskać pomoc i wsparcie.
Funkcjonariusze apelują też, aby zwracać uwagę na osoby bezdomne. Nie pozostawiać ich samym sobie. Wezwać odpowiednie służby, jeśli wymaga tego sytuacja. – Jeżeli znasz miejsce przebywania osób bezdomnych, które w okresie chłodów nie będzie dla nich wystarczającym schronieniem, by zapobiec tragedii, poinformuj dzielnicowego lub Ośrodek Pomocy Społecznej w swojej gminie. Nie bądź obojętny. Dzwonić można również bezpośrednio na numer 112 lub zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – informuje sierż Anita Wylęga z kępińskiej komendy policji.
Proszą też, aby nie pozostawać obojętnym na los osób starszych, samotnych, nieporadnych życiowo czy niedołężnych. Zwłaszcza jeśli takie osoby mieszkają bądź przebywają w naszym sąsiedztwie. Im też należy pomóc zwłaszcza zimą, kiedy niskie temperatury często bywają śmiertelnym zagrożeniem. – Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej – apeluje z kolei Komenda Główna Policji.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz