Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Przemoc to wciąż poważny problem, być może nawet jeszcze poważniejszy niż raptem kilka lat temu. Statystyki prowadzone przez ostrowski MOPS i Policję mówią jasno. 2019 rok to 183 wydane Niebieskie Karty. Rok 2020 w czasie pandemii to już 434 karty, w 2021 roku uruchomiono 447 procedur ich wydania. Bieżący rok też nie zaczął się najlepiej. – Tylko od początku roku mundurowi na terenie miasta i powiatu wszczęli już ponad 100 takich procedur. Tak naprawdę, występują różnego rodzaju formy przemocy: fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, czy zaniedbanie. Z naszych tzw. niebieskich kart wynika, że ofiarami przemocy głównie są kobiety i doświadczają one przemocy psychicznej – wyjaśnia mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
Podstawowym założeniem procedury Niebieskiej Karty jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie lub osobom, które doświadczają stosowania przemocy w rodzinie. Sama karta nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego, ale po złożeniu zawiadomienia i wszczęciu postępowania może zostać wykorzystana jako dowód w sprawie. – Chodzi o ustalenie planu pomocy dla rodziny. W momencie założenia takiej karty, wzywamy osobę wobec której zachodzi prawdopodobieństwo, że jest ofiarą przemocy, jak i również domniemanego sprawę i przeprowadzamy rozmowę. Powstaje także grupa robocza, w której skład może wchodzić funkcjonariusz policji, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz oświaty – informuje Łukasz Handke, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego w ostrowskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Niestety rzadko zdarza się, że to ofiara przemocy sama zgłasza się po pomoc do ośrodka. W zdecydowanej większości przypadków, temat wychodzi na jaw podczas interwencji policji. Od końca 2020 roku policja otrzymała nowe uprawnienia w związku z interwencjami dotyczącymi przemocy w rodzinie. – Policjanci mogą nakazać sprawcy opuszczenie miejsca zamieszkania i zakazać kontaktowania się z ofiarami, zanim zostanie jeszcze wszczęte postępowanie karne – mówi mł. asp. Małgorzata Michaś.
Po zamknięciu procedury utworzenia Niebieskiej Karty sytuacja w rodzinie dotkniętej przemocą jest monitorowana przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy dzielnicowego. Średnio okres monitorowania wynosi 3 miesiące. Ofiary przemocy w rodzinie mogą stale zgłaszać się z problemem do najbliższej jednostki policji oraz do ośrodków pomocy społecznej.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz