Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
WYMIANA OPON
Przygotowania do zimy powinniśmy zacząć od zmiany ogumienia w naszym pojeździe – Trzeba patrzeć na temperaturę. Nie zawsze opady śniegu są wyznacznikiem do zmiany opon. Jeżeli temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza, wtedy trzeba zastanowić się nad wymianą – tłumaczy Lech Studniewski, właściciel zakładu wulkanizacyjnego. Warto dodać, że opona letnia zimą robi się twarda i traci przyczepność, zwłaszcza podczas drobnych opadów śniegu czy deszczu. A co z oponami całorocznymi? – Opona wielosezonowa dedykowana jest jako opona miejska. Jeżeli wyjeżdżamy w góry, gdzie drogi nie są odśnieżane, zaleca się opony zimowe – dodaje Lech Studniewski.
SPRAWDZENIE OŚWIETLENIA
Oświetlenie jest kluczowym elementem. Ta pora roku powoduje, że już po godzinie 16.00 robi się ciemno. Warto więc sprawdzić czy wszystkie żarówki w samochodzie są sprawne. Należy także zwrócić uwagę na ustawienie świateł mijania, tak aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Tę czynność możemy wykonać na stacji kontroli pojazdów.
WYMIANA PŁYNÓW
Pierwszym płynem na jaki trzeba zwrócić uwagę jest płyn do spryskiwaczy. Ten letni przy ujemnych temperaturach może zamarznąć, uszkadzając system spryskiwaczy. Wiele np. stacji benzynowych oferuje płyny do spryskiwaczy nawet do -32 stopni Celsjusza. Z wymianą tego płynu trzeba się śpieszyć, bo najlepsze płyny letnie mają temperaturę zamarzania do -2 stopni Celsjusza.
Ważne jest także, aby sprawdzić olej w komorze silnika. Warto pamiętać, że zimą struktura oleju robi się rzadka, co powoduje, że sprawdzając jego stan na zimnym silniku, możemy otrzymać błędny wynik.
Warto także zwrócić uwagę na stan wycieraczek, a także stan baterii w kluczyku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz