Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
22 przedstawicieli samorządów lokalnych w 2008 roku zawarło porozumienie, na mocy którego do dziś funkcjonuje Stowarzyszenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Obecnie 24 samorządy w tym 2 miasta, 5 gmin miejsko-wiejskich 14 wiejskich i 3 powiaty tworzą wspólnotę terytorialną współpracującą w różnych obszarach, ale cel jest jeden – zrównoważony rozwój wszystkich samorządów.
Prezydenci Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, czy główni przedstawiciele zarządu AKO nie stronią od powiększania granic aglomeracji. Konkretne rozmowy i formalności dotyczące wejścia do stowarzyszenia podjęła ostatnio gmina Pleszew. – Mamy blisko 30 tys. mieszkańców i nasza gmina jest położona blisko Poznania, co może być wzbogaceniem dla aglomeracji. Widzimy, że tylko działanie w większym organizmie daje wymierne efekty miastu, który funkcjonuje w takim organizmie jak na przykład aglomeracja – mówi burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak. Dodaje, że bliska, około trzydziestokilometrowa odległość miasta od Ostrowa oraz Kalisza da szansę gminie na włączenie do aglomeracji. – Pojedynczo Kalisz i Ostrów nie jest w stanie rywalizować z sąsiednimi dużymi miastami, ale wspólnie jako aglomeracja conajmniej kilku różnych miast mamy takie szanse stać się atrakcyjnym terenem pod wieloma względami – dopowiada.
Miasto i Gmina Pleszew złożyła już niezbędny wniosek o włączenie do aglomeracji. Ma szanse uzyskać pozytywną odpowiedź, bo w AKO jest już choćby powiat pleszewski. Aglomeracja Kalisko – Ostrowska to dziś już ponad 360 tysięcy mieszkańców czyli 10% całej ludności województwa wielkopolskiego. Czy gmina i miasto Pleszew dołączą do tej struktury dowiemy się w najbliższych dniach.
poniedziałek, 5 października, 2020
Panie Burmistrzu skoro mowa o komunikacji dlaczego nie chcecie więcej kursów na linii P do Ostrowa Wlkp?
poniedziałek, 5 października, 2020
Jeszcze Krotoszyn, Ostrzeszów i Odolanów xd
wtorek, 6 października, 2020
PKO