DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Plaga pijanych kierowców. Kampania społeczna pomoże?

Ostrowska policja wraz z Urzędem Miejskim chcą walczyć z plagą pijanych kierowców. Jak?

Obecność w ruchu drogowym pijanych kierowców lub takich, którzy kierują pod wpływem narkotyków czy innych środków odurzających, to prawdziwa plaga już od kilku lat. Od 2013 roku, czyli w ciągu ostatniej dekady, o prawie 40% ogółem wzrosła liczba pojazdów w ruchu drogowym. Na drogach jest więc ruchliwie i niebezpiecznie. Do tego dołożyć trzeba inne statystyki. Tylko w 2023 roku, jak czytamy w raporcie Biura Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2074 wypadkach drogowych zginęło 290 osób (o 22 osoby więcej niż w roku wcześniejszym), a 2263 zostały ranne. Zabici w wypadkach drogowych z udziałem osób „na podwójnym gazie” stanowią ponad 15% wszystkich ofiar śmiertelnych.

Jak wyglądają statystyki lokalne? W powiecie ostrowskim, tylko w oficjalnych statystykach, liczba pijanych kierowców jest także duża. – Tylko do końca listopada bieżącego roku w powiecie ostrowskim odnotowaliśmy 284 osoby kierujące pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu – raportuje podinsp. Witold Kolenda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. – W moim odczuciu nawet wysokie kary nakładane na pijanych kierowców nie robią na nich „wrażenia”. Problem jest bardzo poważny, bo wiemy że wielu kierowców pod wpływem czy po spożyciu nie udało się namierzyć – dodaje.

Stąd właśnie pomysł na kampanię społeczną realizowaną przez Urząd Miejski z wykorzystaniem środków pieniężnych z tzw. „korkowego”. „Zero promili. Żadnych narkotyków. Pełna kontrola” – takie hasła znalazły się na plakatach i billboardach obecnych w przestrzeni miejskiej od początku grudnia. – Takich kampanii nigdy dość i pewnie jedna niczego nie zmieni, ale warto ten problem nagłaśniać. Wiemy, że policja prowadzi w mieście i okolicach tak zwane „trzeźwe poranki”, w różnych miejscach prowadzi niezapowiedziane kontrole trzeźwości kierowców, no i niestety przy każdej takiej kontroli kilka osób zostaje złapanych. Trzeba mieć tego świadomość, że to jest wielkie zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego, niczemu nie winnych – mówi wiceprezydent Sebastian Górski.

Urząd Miejski przy tej okazji przypomina też, że poprzez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Szkolnej prowadzi szeroko zakrojone działania zarówno profilaktyczne, jak i terapeutyczne dla osób w kryzysie uzależnienia. Kontaktu można szukać na stronie leczenieuzaleznien.eu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz