Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Strażacy ochotnicy bardzo często są pierwsi na miejscu zdarzenia i jeszcze przed przybyciem karetki, udzielają pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dlatego tak ważne jest szkolenie druhów i druhen z zakresu pierwszej pomocy. Ofiarny, dobrze wyszkolony i wyposażony w odpowiedni sprzęt ratownik to często większe szanse na uratowanie życia i zdrowia poszkodowanej osobie.
Kierując się tą zasadą strażacy ochotnicy z Wielkopolski od września rozpoczną specjalne kursy. – Otrzymaliśmy pieniądze od samorządu województwa wielkopolskiego. Szkolić będziemy liderów projektu „Pierwszy ratownik”. Te osoby następnie będą uczyć kolejnych jego uczestników – mówi Eugeniusz Grzeszczak, prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Idąc dalej zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce planuje wdrożyć program o nazwie „Pierwszy ratownik”. Pilotażowo ma on zostać wprowadzony we Wtórku w gminie Ostrów Wielkopolski. – Przygotowujemy rozwiązanie wykorzystujące lokalizację internetową. Można to w uproszczeniu porównać do poszukiwania taksówki na aplikację. W momencie kiedy potrzebujemy pomocy, naciskamy wezwanie i wówczas ten, który jest najbliżej, przybywa na miejsce – tłumaczy Waldemar Pawlak.
Strażak ochotnik zaloguje się w aplikacji i zgłosi gotowość do niesienia pomocy w danym momencie i czasie. Każdy smartfon ma możliwość podania geolokalizacji – co będzie kluczowym elementem w programie „Pierwszy ratownik”, mówił Waldemar Pawlak. A jego liderem jest prezes OSP Wtórek Marcin Fleischer. – Chcemy wyposażyć ich w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, by w sytuacjach zagrożenia życia byli odpowiednio szybko powiadomieni. To znacznie zwiększy szanse na przeżycie, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie czas dotarcia służb medycznych jest znacznie wydłużony – tłumaczy prezes Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtórku, Marcin Fleischer.
Program „Pierwszy ratownik” jest wzorowany na zagranicznych doświadczeniach programu „First responder” – czyli szkolenia i działania wolontariuszy, którzy udzielają pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Chodzi o to, żeby maksymalnie skrócić czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy, wykorzystując do tego fachowo przeszkolone osoby znajdujące się w pobliżu. Jeśli program wprowadzony pilotażowo w gminie Ostrów Wielkopolski sprawdzi się, to będzie mógł zostać wdrożony w całej Polsce.
wtorek, 30 sierpnia, 2022
O KURKA PIERZASTA PRZYJECHAŁA DO OSTROWA!!!
wtorek, 30 sierpnia, 2022
Fajny pomysł. Trzymam kciuki
środa, 31 sierpnia, 2022
przyjechał zobaczyć jak się pali najdroższy gaz w uni europejskiej
środa, 31 sierpnia, 2022
To ten, co kraj poczęstował najdroższym gazem w całej Unii, do radlonki, na kolana i prosić o przebaczenie.
piątek, 2 września, 2022
Lider i jego mentor są siebie warci.