Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Ostrowska straż jest prawdopodobnie najstarszą w Polsce. Tak wynika z zachowanych dokumentów. To właśnie tutaj rozpoczęła się historia tej organizacji, która od pierwszego dnia istnienia miała za zadanie chronić mieszkańców przed utratą dorobku życia. Wówczas ogromnym zagrożeniem były właśnie pożary. To one obok wojen, epidemii i przemarszów wojsk setki lat temu były ogromną plagą.
Wielokrotnie niemal całe miasta płonęły, bo po gęstej i drewnianej zabudowie ogień przedostawał się bardzo szybko na kolejne budynki. Bez powołania grupy osób, które dysponowały sprzętem do gaszenia pożarów, ratowanie mienia przed wiekami było niemożliwe.
Dlatego utworzono ochotniczą straż pożarną, która złożono w Ostrowie z grupy chłopów wyznaczonych do walki z ogniem, niosła pomoc mieszkańcom. Straż powołał w XIX wieku ówczesny właściciel miasta Franciszek Bieliński. – Dzięki niemu trafiliśmy do historii. Najczęściej się przyjmuje, że porządek ogniowy wydany w Otwocku, a Otwock też był jedną z wielu własności Bielińskiego, jest ustanowieniem pierwszej zawodowej straży pożarnej w Rzeczypospolitej. Chociaż rzeczywiście miasta w różny sposób starały sobie poradzić – mówi Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Więcej historii dotyczącej pierwszej straży pożarnej w tym mieście znajdziecie w programie „Źródła. Ludzie, miejsca, wydarzenia”, którego premiera w sobotę, 19 marca o 18.45. Powtórka w niedzielę o 19.30.
A poniżej kilka kadrów z najnowszego odcinka programu autorstwa Hanny Olejnik.
niedziela, 20 marca, 2022
w 1752 rok, to XVIII wiek. w tym włąśnie roku Marszałek Wielki Koronny czyli Franciszek Bieliński, ówczesny właściel dóbr Przygodzickich wydał w Otwocku dokument powołujący pierwszą w Polsce zawodową straż pożarną. Od Marszałka Bielińskiego wzięła też nazwę ulica Marszałkowska w Warszawie, ponieważ przwkazał część swoich terenów pod jej wytyczenie.