Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W tym sezonie łowieckim myśliwi odstrzelili na terenie województwa około 35 000 dzików. Choć sezon na te zwierzęta trwa do końca marca, to w wyjątkowej sytuacji można kontynuować odstrzał redukcyjny. – Nasze działania mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, że ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem – tłumaczył Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski.
CZYTAJ: Ognisko ptasiej grypy w gminie Błaszki
Skąd akurat taka liczba przeznaczona do odstrzału na terenie Wielkopolski? – Wynika ona z algorytmu opracowanego przez ministerstwo rolnictwa. Bierze on pod uwagę takie dane jak liczba udokumentowanych przypadków, populacja dzika na danym terenie i już odstrzelone pogłowie – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik wojewody.
Dotąd w Wielkopolsce potwierdzono 128 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń u martwych dzików. Na szczęście wirusa nie wykryto w naszym województwie u świń.
Myśliwi mają zatem dwa i pół miesiąca, aby usunąć z lasów około 5 000 osobników dzika. – Redukcja zacznie się od północnej i zachodniej strony naszego województwa – wskazuje rzecznik wojewody. Równocześnie wojsko przeczesuje lasy w poszukiwaniu padłych dzików. Wojewoda zwracał się o pomoc do Ministerstwa Obrony Narodowej już kilkukrotnie.
Działania są prowadzone w wydzielonych dwóch strefach ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.
niedziela, 23 lutego, 2020
Te algorytmy ministerstwa to tylko i wyłącznie chęć przypodobania się tej władzy rolnikom. Wybory się przecież zbliżają. ……
niedziela, 23 lutego, 2020
Mam pytanie do fachowców: co ma wspólnego dzika świnia i hodowlana ? Czy dziki przychodzą w odwiedziny do domowych ?
niedziela, 23 lutego, 2020
Kolejne działania na wytepienie populacji dzika
niedziela, 23 lutego, 2020
Niepotrzebnie podajecie takie informacje, które z wiadomych względów są oczywiste.
Dla miłośników zwierząt – to dobra pożywka dla internetowego hejtu przeciw zabijaniu zwierząt.
poniedziałek, 24 lutego, 2020
Brawo wojewodo.
poniedziałek, 24 lutego, 2020
wystarczy bioasekuracja. dzuki do chlewu nie wejdą. brudne buciory bez maty bioasekuracyjnej owszem. jak zwykle biedni rolnicy i wszystko wokoło złe. w wielkopolsce nie będzie ognisk asf w chlewniach bo tam mieszkajpą profesjonalni hodowcy a nie bambry – brudasy. nie trzeba zabijać dzików.