Przeglądanie plików .pdf przydaje się zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i firmom. Jako pliki PDF zapisuje się zwykle różnego rodzaju raporty, faktury, e-booki, umowy i wszelkiego rodzaju inną dokumentację.
Aby móc sprawnie z nimi pracować, należy wyposażyć się w sprawdzony program do odczytu plików PDF. Poznaj alternatywy dla popularnego Adobe Acrobat Reader.
Zanim przeczytasz o najlepszych programach do edycji PDF, warto wyjaśnić, czym właściwie jest ten format pliku. Rozszerzenie PDF zostało opracowane przez firmę Adobe Systems na początku lat 90. ubiegłego wieku w ramach projektu Camelot. Jego celem było stworzenie formatu, który będzie można edytować na każdym systemie, wysyłać z dowolnego miejsca i wyświetlać na każdym komputerze. Tak powstał format PDF.
Dzisiaj jest on powszechnie wykorzystywany przez większość organizacji, ponieważ na plikach PDF pracuje się łatwo, są one lekkie i nie obciążają komputera, a także umożliwiają wyświetlanie nie tylko tekstu, ale również obrazów, arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo można je wyposażyć w różnego rodzaju ułatwienia dostępu dla osób z niepełnosprawnościami oraz tworzyć PDF-y specjalistyczne, np. z myślą o archiwizacji, z uwagi na zgodność z normą ISO 32000 w zakresie dokumentów cyfrowych.
Gdyby zapytać użytkowników komputerów o software pozwalający edytować pliki PDF, zapewne większość z nich odpowiedziałaby — program Acrobat Reader lub Adobe Acrobat Pro. Pracownicy korporacji zapewne wymieniliby Adobe Acrobat Reader DC. Z pewnością są to programy rozbudowane o dużych możliwościach, ale też dosyć drogie. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba długo szukać, aby znaleźć tańsze i równie efektywnie działające alternatywy. Jaki program do otwierania PDF warto wybrać i dlaczego?
Firma Abbyy to amerykańska firma produkująca software, założona w 1989 roku z siedzibą w Karolinie Północnej. Zajmuje się głównie projektowaniem oprogramowania biurowego. Warto zwrócić uwagę na program do PDF Abbyy FineReader. Jest dostępny na systemy Windows oraz Mac w wariancie subskrypcyjnym na okres od 12 do 36 miesięcy w zależności od wariantu. Na czas obowiązywania licencji klient otrzymuje wsparcie techniczne oraz dostęp do aktualizacji oprogramowania. Obecnie oferowana jest już jego 16. odsłona. Wraz z „szesnastką” pojawiło się kilka udogodnień, w tym natywna obsługa 64-bitowego systemu, ulepszony rdzeń OCR oraz odświeżony interfejs. Co potrafi program do plików PDF FineReader od Abbyy? Możliwości jest naprawdę sporo:
Oprogramowanie dostępne jest w wersjach Standard oraz Corporate. Wariant korporacyjny został poszerzony o możliwości porównywanie różnych wersji dokumentów oraz funkcje automatyzacji digitalizacji i konwersji. To odpowiedni program dla biur rachunkowych, kancelarii prawnych, czy sektora edukacji.
Wśród najpopularniejszych programów do przeglądania PDF rzadko wymienia się serię PDF-XChange, a szkoda, ponieważ oferuje ona imponujące możliwości w stosunku do ceny. Sama aplikacja jest dostępna na licencji wieczystej, co oznacza, że można korzystać z niej bezterminowo, ale użytkownik ma możliwość dokupienia okresu wsparcia aktualizacji na czas od 12 do 36 miesięcy. PDF XChange Editor występuje w trzech odsłonach:
Najmniej rozbudowana jest wersja Editor. Znajdziesz w niej takie opcje, jak:
Dodatkowo plik PDF może być wyeksportowany do popularnych rozszerzeń programów MS Office (Word, PowerPoint oraz Excel).
Odsłona Editor Plus otrzymała kilka udogodnień względem wersji bazowej, w tym wydajniejszy silnik OCR, tworzenie formularzy w formacie PDF z opcją ich wypełniania, dodawanie dynamicznych stempli oraz możliwość porównywania dokumentów.
Najwięcej możliwości w pracy z plikami PDF zapewnia wariant Pro. Nie jest to tak naprawdę osobny produkt, ale połączenie trzech aplikacji — Editor Plus, PDF-Tools, Printer Standard. Pierwszy program już znasz, czym są pozostałe dwa?
PDF-Tools to zestaw niemal 80 narzędzi do edycji plików PDF, w tym tworzenie spisu treści, dodawanie znaków wodnych, nagłówków i stopek lub zmiana rozmiarów stron. Z kolei Printer Standard służy do konwersji wielu różnych rodzajów plików do PDF.
Foxit Reader to jeszcze jeden program do kompleksowej obsługi plików PDF na urządzeniach z systemem Android, iOS, Windows, macOS. W płatnej wersji Foxit PDF Editor Plus pozwala m.in. na tworzenie trójwymiarowych obrazów w pliku PDF z plików AutoCAD, generowanie PDF-ów z predefiniowanych wzorów. Wykorzystuje też wsparcie sztucznej inteligencji, np. automatyczne tłumaczenie dokumentów i generowanie podsumowań na podstawie treści. Zaawansowane narzędzia przydadzą się w każdym biurze, które pracuje z dokumentami.
Jeśli potrzebujesz programu z dużymi możliwościami do obsługi plików PDF, do wyboru jest kilka możliwości. Intuicyjnym wyborem wydają się rozwiązania Adobe — Acrobat Standard, Acrobat Pro lub Pro DC. Program Adobe wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. Warto też wspomnieć, że dostępność licencji wieczystych Acrobat 2020 w TLP (Transactional Licensing Program) zostanie przedłużona do 31 maja 2025 roku. Jeśli chodzi o programy CLP (Cumulative Licensing Program), data zakończenia sprzedaży to 30 listopada 2024 r.
Wprawdzie PDF-XChange Editor, czy FineReader nie mają tak czytelnego i „ładnego” interfejsu, jak aplikacje od Adobe Systems, niemniej jednak ich możliwości są imponujące, a cena — niższa. Każda z tych aplikacji pozwoli wykonywać zarówno proste operacje na plikach PDF, jak i te bardziej złożone, jak umieszczanie komentarzy, eksportowanie do różnych formatów, zabezpieczanie poufnych informacji, czy wypełnianie formularzy. Poradzą sobie też z edycją plików PDF.
Jeśli szukasz najlepszych programów do edycji dokumentów PDF, sprawdź ofertę sklepu Soft360. Znajdziesz w niej zarówno aplikacje Adobe Systems, Abbyy, jak i Tracker Software. Wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Postaw na bezpieczne zarządzanie plikami PDF w domu lub organizacji niezależnie od tego, z jakimi systemami operacyjnymi pracujesz.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz