Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Obecnie niewielu wyobraża sobie, że Pałac w Dobrzycy – siedziba Muzeum Ziemiaństwa, mógł kiedyś wyglądać inaczej. Przyzwyczailiśmy się do jasnożółtego budynku, do nienagannie odnowionej elewacji, ciekawych wystaw wewnątrz, zadbanego obejścia i rozłożystego parku, który przyciąga ludzi z całego regionu.
SPRAWDŹ NAJNOWSZE RECENZJE POLECANYCH NA WEEKEND KSIĄŻEK
Nie zawsze jednak pałac wyglądał dokładnie tak, jak współcześnie. W latach 60. był zapomnianym, niszczejącym miejscem, o świetności którego pamiętali nieliczni – głównie osoby związane z historią bądź mieszkańcy najbliższej okolicy, pamiętający dawne losy pałacu oraz ich mieszkańców.
II wojna światowa i okres PRL-u spowodowały, że najpierw pałac stał się miejscem zarządzanym przez Niemców, a w czasie okupacji urządzono w nim magazyn zboża. Mieszczan (nie tylko z Dobrzycy) wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa po tym jak właśnie w tym miejscu utworzono dla nich punkt zborny. W tych latach zniszczono lub rozgrabiono niemal całe wyposażenie pałacu oraz gromadzone w nim archiwa. To był pierwszy etap dewastowania dobrzyckich dóbr po setkach lat świetności pałacu mimo zmieniających się właścicieli i rodzin nim zarządzających.
Po wojnie także urządzono w pałacu spichlerz, przy okazji niszcząc część sztukaterii. Na początku lat 50. najpierw budynek zamieszkiwali prywatni właściciele, a później przekształcono go w dom kultury i gminną bibliotekę. W kolejnych latach tamtej dekady rozpoczęły się pierwsze prace konserwatorskie, restauratorskie i remontowe, które przeciągały się w czasie do początków lat 60. z powodu problemów z finansowaniem. To właśnie w tamtym okresie dokonano licznych dewastacji na terenie całego zespołu pałacowo-parkowego.
>> ASTON, BODO I FOGG. INTERAKTYWNY KONCERT CORAZ BLIŻEJ! <<
Ratować zapomniany wówczas zabytek próbowali członkowie miejscowego Koła PTTK, którzy starali się spopularyzować historię pałacu. Zainteresowali nim prasę, zorganizowali Ogólnopolski Rajd Turystów i Zjazd Społecznych Opiekunów Zabytków Województwa Poznańskiego, a także próbowali znaleźć nowego zarządcę obiektu, który mógłby nadać mu dawny blask.
Prawdziwą godność na miarę ziemiańskiego pałacu budynek oraz otoczenie zaczęły odzyskiwać pod koniec lat 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku. Seria remontów pozwoliła przywrócić świetność temu miejscu. Odtworzono pełną dekorację malarską, obejmującą wszystkie pomieszczenia pałacu.
Obiekt od 1988 roku stanowił oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 2009 roku został przekształcony w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i dziś jest wizytówką regionu nie tylko pod względem architektonicznym, ale także edukacyjnym, przyczyniając się do kultywowania bogatej historii tego miejsca nierozerwalnie powiązanej z dziejami Polski na przestrzeni wieków.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Był właścicielem Dobrzycy. Współtworzył Konstytucję 3 Maja
Przedstawiciele muzeum postanowili w niecodzienny sposób przypomnieć, jak wyglądał obiekt właśnie w opisanych wyżej latach 60. Dzięki zastosowaniu interaktywnych rozwiązań, można w niezwykle łatwy sposób (przesuwając kursorem po ekranie) zobaczyć, jak zmieniły się budynki zespołu pałacowo-parkowego. Takie zestawienie zdjęć potrafi zrobić ogromne wrażenie. Namiastkę możecie zobaczyć na zdjęciu ilustrującym ten artykuł. Cały projekt znajdziecie natomiast pod tym linkiem na stronie dawniej-i-dzis.dobrzyca-muzeum.pl.
niedziela, 10 maja, 2020
Ale fajne to.