Ostrzeszowski dworzec ma doczekać się remontu. Mowa o tym od 2023 roku, ale w tej kwestii nic się nie zmieniło.
O remoncie ostrzeszowskiego dworca mówi się od 1,5 roku. Został ujęty w analizach potrzeb inwestycyjnych Programu inwestycji dworcowych (PID), realizowanych przez Polskie Koleje Państwowe SA. do 2030 roku. O remont budynku, który jest wpisany do ewidencji zabytków zabiegają mieszkańcy oraz władze miasta i powiatu ostrzeszowskiego. Na ostatniej sesji w 2024 roku, rada powiatu przyjęła stanowisko w tej sprawie: „Nieodzowny jest remont wewnętrzny budynku, poprawa zarówno przejść podziemnych, jak i funkcjonalności i użyteczności obiektu. Przedsięwzięcie powinno się łączyć ze zwiększeniem komfortu pasażerów poprzez wykonanie projektu ścieżki dojścia do dworca z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zaprojektowaniem parkingów dla transportu indywidualnego-rowerowego i samochodowego oraz miejscami na postój krótkotrwały” – czytamy w stanowisku.
Samorząd powiatu ostrzeszowskiego stoi na stanowisku, że konieczne jest przeprowadzenie obiecywanych od lat przygotowań do inwestycji: „Koronnym argumentem jest systematyczny wzrost pasażerskich przewozów kolejowych, w tym przewozów regionalnych i aglomeracyjnych. Wzrasta liczba uruchamianych pociągów na całej krajowej sieci linii kolejowej, a prognozowana liczba osób które skorzystają z transportu kolejowego w Polsce przekroczy 400 mln do końca 2024 roku. Obecnie na linii kolejowej na odcinku Ostrów Wlkp.–Ostrzeszów–Kępno w rozkładzie jazdy 2024/2025 uruchomionych jest 30 składów pociągów, które zatrzymują się na ostrzeszowskim dworcu, co pozwala uznać, iż jest on potrzeby i wykorzystywany każdego dnia przez setki osób”.
Rada powiatu wskazuje także, że konieczny jest remont posterunku znajdującego się na przejeździe kolejowym na terenie nieruchomości przy drodze powiatowej Ostrzeszów–Mikstat), którego zarządcą jest PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Nie chce rezygnacji z dalszej eksploatacji tego budynku, który również jest obiektem wpisanym do ewidencji zabytków. Obecnie funkcję posterunku pełni niewielki kontener. Zdaniem rady powiatu przystąpienie do gruntownej renowacji dworca kolejowego powinno odbywać się również z uwzględnieniem historycznego posterunku.
Stanowisko zostało przesłane do centrali PKP w Warszawie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz