Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Do niedawna mieszkańcy Ostrzeszowa z szafki do bookcrossingu obok księgarni przy ulicy Zamkowej mogli pożyczać książki o miłości, lub je tam zostawiać. Na terenie całego miasta działa jeszcze kilka takich „budek” z literaturą o różnej tematyce: historycznej, fantasy… – Okna nie są już w tak dobrym stanie. Jedno zniszczone przez wandali zamieniliśmy na szyld z dużą, przedwojenną fotografią – mówi Artur Derewiecki, dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury.
Władze miasta i dyrekcja OCK wspólnie planują sukcesywnie wymieniać zniszczone szafki z książkami właśnie na plansze z fotografiami przedstawiającymi historię Ostrzeszowa. – Na dużym, przedwojennym zdjęciu pokazujemy ulicę Zamkową. Z drugiej strony mamy obraz, na którym widać inny fragment ulicy. Będziemy pokazywali jak Ostrzeszów wyglądał kiedyś. Zdjęcia muszą też być na tyle dobrej jakości, żeby móc je odpowiednio powiększyć do określonych, dużych formatów – dodaje dyrektor OCK. Skąd pochodzą fotografię? Artur Derewiecki gwarantuje, że zbiór jest bogaty i czeka na publikację. Pierwsza w mieście plansza prezentuje starą pocztówkę z kolekcji Henryka Dembskiego. – Akurat Henryk Dębski jest regionalistą, który historią Ostrzeszowa się interesuje i na różnych aukcjach szuka starych pocztówek i je kupuje. Właśnie na aukcji udało mu się nabyć pocztówką przedstawiającą ulicę Zamkową, my w wersji elektronicznej też teraz ją mamy. Ale my w Muzeum Regionalnym sporo pocztówek się znajduje i mamy bogatą ich kolekcję – mówi Derewiecki.
To nie koniec zmian. Przestrzeń publiczna w Ostrzeszowie może i powinna być bardziej estetyczna, o co zabiega obecna władza. – Już w poprzedniej kadencji [jako radny – przyp.red. ] zwracałem uwagę, że reklamy na frontowej ścianie OCK nie do końca spełniają tam swoje funkcje – mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz miasta. Dlatego na ścianie OCK ma pojawić się mural, który nie dość, że wypełni pustą przestrzeń budynku, to będzie miał wartość dodaną – władze miasta chcą, aby mural „reklamował” ośrodek kultury, był jego wizytówką i zachęcał do skorzystania z oferty OCK. – Formuła jest otwarta, bo prawdopodobnie będziemy ogłaszać konkurs mający wyłonić najlepszą koncepcję na mural, który ma tam powstać. Na pewno ten mural powinien być związany ze sztuką – dodaje włodarz Ostrzeszowa.
Melodią przyszłości pozostaje też pomysł na kolejny już mural. Są zakusy na to, aby – jeśli formuła murali przyjmie się w mieście – następny powstał na jednej z kamienic tuż obok ostrzeszowskiej Baszty.
poniedziałek, 22 lipca, 2019
Może na mural któraś z prac Nędznego Malarzyny ?:)