Ostrowska porodówka kolejny raz znalazła się w pierwszej piątce pod względem liczby przyjętych porodów. Sprawozdanie z pierwszego półrocza 2023 roku opublikował Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszej dziesiątce uplasowała się także porodówka w Pleszewskim Centrum Medycznym.
W ciągu pierwszego półrocza 2023 roku odebrano łącznie 13,5 tysiąca porodów na terenie całej Wielkopolski. Równych nie ma sobie subregion poznański, gdzie odebrano aż 7,5 tysiąca porodów. Na pierwszym miejscu w rankingu jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu z liczbą 2723 porodów.
Na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejne dwie placówki poznańskie: SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) oraz Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów).
Na czwartym miejscu uplasował się Oddział Ginekologiczno-Położniczy szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Tu odebrano 798 porodów i to najlepszy wynik w południowej Wielkopolsce. Z kolei na ósmym miejscu znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne z liczbą 476 odebranych porodów.
NFZ przyjrzał się także, z których szpitali korzystają kobiety spoza swoich powiatów. „Istotą tej analizy jest określenie, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców powiatu, w których szpitalach chętniej decydują się rodzić przyszłe mamy z innych części Wielkopolski” – czytamy w komunikacie.
I tu okazuje się, że wśród szpitali, które najczęściej przyciągają mieszkanki innych powiatów wybija się szpital w Pleszewie. W powiecie pleszewskim liczba porodów na 10 tysięcy mieszkańców od stycznia do czerwca 2023 roku wynosiła 36 (we wszystkich szpitalach w Wielkopolsce odebrano 221 porodów od mieszkanek powiatu pleszewskiego).
Wśród pacjentek pleszewskiego szpitala 34% stanowiły kobiety właśnie z tego powiatu. Ponad 40% to mieszkanki Kalisza lub powiatu kaliskiego, a po około 10% z ostrowskiego i jarocińskiego. – Cieszymy się, że nasz ranking spotyka się z zainteresowaniem i stanowi wskazówkę dla przyszłych mam. Odnosiłam bowiem wrażenie, że czasami opinia o danej porodówce tworzyła się bez uzasadnienia w tym, co faktycznie ona sobą reprezentowała. Nasze opracowania mają na celu pokazanie pracy oddziałów porodowych w oparciu o najbardziej obiektywne dane, czyli wybory samych pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów w I półroczu br. oraz informacja o miejscu zajętym przez nie w 2022 r.:
1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu
3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu
4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
10. SPZOZ w Wolsztynie (w 2022 r. na 11. miejscu) i Szpital Specjalistyczny w Pile (w 2022 r. na 13. miejscu) – po 403 porody.
poniedziałek, 7 sierpnia, 2023
Dziwne, bo praktycznie 70% biorących udział w ankiecie na stronie głównej chce „rznąć płody”, opowiadając się za poluzowaniem ustawy aborcyjnej. 🙁