DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrów. Reforma oświaty rozpocznie się lada dzień. Czy miasto i powiat są przygotowane?

W tym roku do szkół ponadpodstawowych zawita 3129 uczniów. Wielu z nich wybrało placówki zawodowe. Spora liczba uczniów będzie dojeżdżać do szkoły spoza powiatu. – Grupa ponad 500 uczniów skorzysta z nauki w ostrowskich szkołach. Co jest bardzo charakterystyczne spora część z nich będzie po gimnazjum – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Władze powiatu poinformowały także, że od września 601 nauczycieli rozpocznie pracę na pełnych etatach. 40 z nich to pedagodzy, którzy do tej pory pracowali w placówkach gminnych. Powiat na reformę oświaty wydał rekordową sumę ponad 11 milionów złotych. Cztery miliony z tej kwoty zostału przeznaczone na inwestycje, remnty szkół, zakup pomocy naukowych i wyposażenie sal. Jedną z największych obaw była zbyt duża liczba uczniów w szkołach, a co za tym idzie edukacja dwuzmianowa. – Wszystkie nasze szkoły pracują w systemie pięciodniowym i to jest bardzo dobra informacja. Gro uczniów będzie kończyć zajęcia do godziny 15.30 lub 16.00 – dodaje Rajski.

Miasto Ostrów Wielkopolski także podsumowało dziś swoje działania. Jest ono w nieco lepszej sytuacji, bo nie ma tu problemu podwójnego rocznika. Mimo wszystko dwie placówki miejskie będzie rozpoczynało zajęcia o tzw. godzinie zerowej, czyli o 7.15. – To będą głównie lekcje wychowania fizycznego, muzyki, plastyki skierowane do uczniów starszych klas – powiedziała Anna Grabek, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Do ostrowskich przedszkoli, w tym roku będzie uczęszczać 2471 dzieci, a do szkół podstawowych 4667. Samorząd na modernizację obiektów szkolnych wydał do tej pory ponad cztery miliony złotych. Miasto informuje także, że sytuacja jest opanowana, jeśli chodzi o pracę dla nauczycieli. – Udało się pomóc nauczycielom, którzy byli zagrożeni utratą pracy. To była mrówcza praca – dodaje Grabek.

Nauczyciele otrzymają także obiecane przez rząd podwyżki na poziomie niecałych 10%.

Napisz do autora

Komentarze (5)
  • G
    Gość

    piątek, 30 sierpnia, 2019

    A Broniarz mówił że będzie katastrofa…

    Odpowiedz
  • G
    Gość

    piątek, 30 sierpnia, 2019

    A Broniarz wietrzył kataklizm….

    Odpowiedz
  • K
    Kasandra

    sobota, 31 sierpnia, 2019

    Tralala tralala pani dyrektor pięknie gra 😉 W SP7 miały być kontenery edukacyjne bo za wszelką cenę chciano dzieciaki trzymać w szkole zamiast część skierować do luźnej SP 14. Kontenerów nie ma, za to lekcje będą na dwie zmiany, a na klasy zamieniono stare szatnie, końcówki korytarzy i co tam jeszcze. Ciekawe jak bez tych kontenerów da sobie radę jeszcze mniejsza SP 6? A podobno były niezbędne. Gratuluję rodzicom dzieci w SP 2, 14 czy SP Uczniów kreatywnych, tam są w pełni wyposażone pracownie, nauczyciele fachowcy nie po podyplomówkach, duże obiekty sportowe i nauka na jedną zmianę. W pozostałych, zwłaszcza SP6, 7, 9, będzie niezła jazda i to się nazywa sytuacja opanowana. Rodzice, po otrzymaniu planu lekcji dzieci, wykazu nauczycieli uczących możecie jeszcze się zastanowić. Wasze dzieci mogą mieć naukę w normalnych godzinach i warunkach.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz