Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Nie jest tajemnicą, że w naszym regionie mieszka i pracuje wielu Ukraińców. Znaczna większość przyjechała do Polski sama, a rodziny pozostawili w ojczyźnie. W chwili kiedy Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę najeżdżając ją z lądu, morza i powietrza, wywołało to wiele niepokojów, obaw, strachu i niepewności.
Urzędnicy z Ostrowa chcąc wesprzeć Ukrainki i Ukraińców w tych trudnych chwilach, uruchomili punkt konsultacyjny w Centrum Aktywności Lokalnej. Jest on kierowany do Ukraińców, którzy mieszkają na terenie tego miasta, aby – jak tłumaczy urząd – „w miarę możliwości udzielać im wsparcia i pomocy w tej trudnej sytuacji”. Będzie czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Numer telefonu: 62 582 22 73.
– Polskie samorządy, w tym także Ostrów Wielkopolski, z wielką powagą podchodzą do sytuacji, która dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jutro, 25 lutego, organizujemy spotkanie ze społecznością ukraińską, by po pierwsze okazać naszą solidarność, po drugie okazać nasze wsparcie i zaproponować pomoc – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W czwartkowy poranek odbyło się spotkanie władz miasta i przedstawicieli Biura Zarządzania Kryzysowego. – Jeśli zajdzie się taka konieczność, jesteśmy gotowi, by zapewnić noclegi dla uchodźców zza wschodniej granicy. Mamy 200 łóżek polowych oraz 100 śpiworów. Pomoc ta będzie obejmować również wyżywienie oraz środki czystości – podkreśla Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Z wyliczeń urzędników wynika, że społeczność ukraińska w Ostrowie liczy ponad 300 osób. – To ludzie, którzy wybrali nasze miasto, by tu mieszkać, pracować, uczyć się… po prostu tu żyć. To także najliczniej reprezentowana grupa w powiecie ostrowskim i na południu Wielkopolski. W obliczu tych wydarzeń, pragnę zapewnić Was, że możecie liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Nie jesteście sami. Jesteśmy całym sercem z Ukrainą i z niepokojem śledzimy sytuację za naszą wschodnią granicą – podkreśla Beata Klimek.
Działania pomocowe miasta dotyczące uchodźców mają być realizowane w porozumieniu z wojewodą wielkopolskim.
czwartek, 24 lutego, 2022
Pani klimek do telewizji wszelkiej i wszelakiej.
czwartek, 24 lutego, 2022
Brawo Ostrów!
czwartek, 24 lutego, 2022
„Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego podczas okupacji terenów Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945.
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców”.
sobota, 26 lutego, 2022
Ludzie uciekają przed wojną i należy im pomóc.