Oni odeszli w 2018 roku… [WSPOMNIENIE]

1
Dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy tych, którzy dopiero co odeszli na "tamten świat"... W mijającym roku w Południowej Wielkopolsce pożegnano wiele osób, które w sposób znaczący działały dla lokalnych społeczności, udzielały się w polityce, sporcie czy kulturze. Poniżej publikujemy wspomnienia o tych, którzy w 2018 roku odeszli i zostawili po sobie wiele wspomnień.

MARIANNA LATUSEK 11 sierpnia 1909 – 21 stycznia 2018

Marianna Latusek była najstarszą mieszkanką gminy Krotoszyn. Urodziła się w Rzemiechowie, później mieszkała z rodziną w Orpiszewie. Miała czwórkę dzieci, doczekała 14 wnuków, ośmiu prawnuków i dwoje praprawnucząt. Pani Marianna zaliczała się do grona nastarszych Polaków, zmarła w wieku 108 lat.

* * *

STANISŁAW AUGUSTYNIAK 4 października 1921 – 11 lutego 2018

Stanisław Augustyniak był działaczem harcerskim, członkiem ruchu oporu podczas II wojny światowej, zasilał m.in. szeregi Armii Krajowej i Armii Wojska Polskiego. Powrócił do rodzinnego Ostrowa w lutym 1945 roku, a swoje życie zawodowe związał z koleją, gdzie pracował do 1981 roku.

* * *

GRAŻYNA OWCZAREK 25 marca 1961 – 13 lutego 2018

Grażyna Owczarek ponad 35 lat była nauczycielką wychowania przedszkolnego m.in. w Przybysławicach i w Ligocie w gminie Raszków. Od 2014 roku pełniła funkcję radnej gminnej. Była też członkinią Rady Sołeckiej w Głogowej oraz Zespołu Ludowego „Głogowianie”.

* * *

JACEK SKIBA 28 grudnia 1941 – 20 lutego 2018

Jacek Skiba był wieloletnim dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim i nauczycielem języka polskiego w Ostrowie oraz w Jarocinie. Oprócz tego realizował się jako komendant ostrowskiego Hufca ZHP. Nadzorował wiele projektów w I LO, m.in. odrestaurowanie zabytkowych witraży czy utworzenie galerii wybitnych absolwentów.

* * *

CZESŁAW LUTYŃSKI 5 lutego 1918 roku – 26 lutego 2018

Czesław Lutyński był naczelnikiem Gminy Chocz oraz prezesem OSP Chocz. Jako pierwszy został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla samorządu. W 1958 roku został przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Zawidowicach, a w roku 1973 – decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej – został Naczelnikiem Gminy w Choczu. W roku 1984 przeszedł na emeryturę.

* * *

BOŻENA WOŚ 1944 – 26 marca 2018

Bożena Woś była cenionym pedagogiem, pełniła wiele znaczących funkcji w regionalnych strukturach Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wraz z mężem Czesławem była inicjatorką Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu organizowanego od 1985 roku. Była także radną miejską. Wielokrotnie odznaczana za zasługi dla kultury i sztuki. W 2007 roku otrzymała wraz z mężem tytuł Ostrowianina Roku.

* * *

KAZIMIERZ RADOWICZ 4 marca 1931 – 23 kwietnia 2018

Kazimierz Radowicz był prozaikiem, scenarzystą, autorem radiowych słuchowisk i popularyzatorem historii Ostrowa Wielkopolskiego oraz Gdańska. Autor wielu powieści, sztuk oraz scenariuszy seriali. Absolwent Państwowego Liceum Męskiego, obecnie ostrowskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

* * *

TOMASZ JĘDRZEJAK 14 lipca 1979  – 14 sierpnia 2018

Tomasz Jędrzejak rozpoczął karierę żużlową w Iskrze Ostrów. Związany zawodowo m.in. z Ostrowem, Częstochową, Rzeszowem, Tarnowem i Wrocławiem. Reprezentował też drużyny ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Danii. Wielokrotny Indywidualny Mistrz Polski, Mistrz Polski Par Klubowych, Drużynowy Mistrz Polski. W sierpniu odebrał sobie życie.

* * *

PIOTR SZCZUBLEWSKI 29 września 1957 – 7 sierpnia 2018

Piotr Szczublewski był znanym ostrowskim ginekologiem. W 1982 zakończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, po czym podjął pracę na oddziale położniczo-ginekologicznym w Ostrowie Wielkopolskim. Był zastępcą ordynatora oddziału. Miłośnik motoryzacji i członek Automobilklubu ostrowskiego. Przegrał z chorobą nowotworową.

* * *

ROMAN LIS 1949 – 2018

Roman Lis był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego i dyrektorem szkoły Podstawowej w Nabyszycach i sołtysem tej wsi . Członek Sądu Koleżeńskiego Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, wieloletni działacz Kaliskiego OZPN. Za wieloletnią działalność w różnych strukturach sportowych nagrodzony odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi.

* * *

DOROTA CZAPLICKA 1961 – 2018

Dorota Czaplicka była wicestarostą powiatu pleszewskiego w latach 2006-2014. Była również dyrektorem pleszewskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz wicedyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie. Za swoją działalność odznaczona była Srebrnym Krzyżem Zasługi.

* * *

ADAŚ Z CEREKWICY marzec 2018 – 6 października 2018

Adaś przyszedł na świat przedwcześnie, po tym jak jego mama została zaatakowana przez nożownika w domu, w czasie snu w Cerekwicy Starej w gminie Jaraczewo. Przez kilka miesięcy pozostawał pod opieką specjalistów ostrowskiego szpitala. Zmarł już w domu, nie pomogła długa resuscytacja.

* * *

JAROSŁAW WILNER 20 marca 1958 roku – 28 września 2018

Jarosław Wilner był większość życia związany z „Solidarnością”. Po 13 grudnia 1981 roku współtworzył jej tajne struktury. Redagował i kolportował prasę podziemną. Przez całe życie czynnie brał udział w życiu związkowym. W czerwcu tego roku ponownie wybrany na stanowisko szefa Zarządu Regionu „Solidarności” Wielkopolska Południowa. Zginął w wypadku samochodowym w drodze powrotnej ze spotkania służbowego.

* * *

ZDZISŁAW WOŹNIAK 14 stycznia 1947 – 29 października 2018

Zdzisław Woźniak był wójtem gminy Dobrzyca od 1990 do 2006 roku, a wcześniej – naczelnikiem tego samorządu. Wieloletni członek zarządu i były wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. Z wykształcenia był historykiem, uczył w szkole.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

Comments are closed.