DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Okręgi wyborcze do Sejmu i Senatu - czym się różnią?

W czwartym odcinku z cyklu „Przedwyborcze ABC” poruszymy temat okręgów wyborczych do Sejmu oraz Senatu. W przypadku pierwszej z izb parlamentu jest ich 41, a w przypadku drugiej 100. Z czego wynika ta różnica w liczbie okręgów? Na to pytanie odpowiadamy w naszym cyklu.

Jeśli chodzi o wybory do Sejmu to Polska podzielona jest na wielomandatowe okręgi wyborcze. W przypadku terenu południowej Wielkopolski jest to okręg 36. – To jest teren tzw. kalisko-leszczyński i wybiera się tutaj 12 posłów – mówi Adam Plicha, komisarz wyborczy w Kaliszu.

Inaczej sprawa wygląda w temacie wyborów do Senatu. Tu głosowanie oparte jest o ordynację większościową. – To oznacza, że Polska podzielona jest na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W każdym okręgu wybiera się jednego senatora. W przypadku naszego terenu kalisko-leszczyńskiego są to okręgi nr 94, 95 i 96 – dodaje Adam Plichta.

Dokładniej mówiąc okręg 95 obejmuje obszary powiatów: kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Okręg 96 tereny powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, pleszewskiego oraz miasto na prawach powiatu – Kalisz. Z kolei okręg nr 94 dotyczy mieszkańców powiatu gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego i rawickiego oraz miasta na prawach powiatu – Leszna.

PRZEDWYBORCZE ABC. Śledź nasz nowy cykl na wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz