Ogólnopolska awaria. Nie zarejestrujesz samochodu i nie załatwisz formalności z dowodem osobistym – AKTUALIZACJE

1
Doszło do ogólnopolskiej awarii państwowych systemów informatycznych, co przełożyło się także na urzędy w naszym regionie. Nie działa m.in. system CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). To sprawia, że nie można zarejestrować auta ani załatwić formalności związanych z dowodem osobistym.

Od rana system w Ostrowie Wielkopolskim jeszcze działa. Awaria pojawiła się po godz. 8.00. W Warszawie specjaliści pracują nad usunięciem usterki i przywróceniem systemów informatycznych do działania. – Nie wiemy, kiedy awaria zostanie usunięta. W tej chwili można pobierać bilety przez internet, ale w urzędzie nie można załatwić dalszych formalności – mówi Karolina Szuleta, Kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów w Ostrowie Wielkopolskim. Mieszkańcy o awarii są informowani po przyjściu do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. – System może zacząć ponownie funkcjonować w każdej chwili. Pracownicy na bieżąco informują mieszkańców, jak wygląda sytuacja – dodaje.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. – Nie działają systemy EPUAP i ŹRÓDŁO, które są odpowiedzialne za dostęp do bazy PESEL, nie można też załatwić spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz formalności związanych z dowodami osobistymi, urodzeniami i zgonami – mówi Karolina Krawczyk z Biura Promocji ostrowskiego urzędu.

AKTUALIZACJA – 11.26
Planowane przywrócenie funkcjonowania systemów ma nastąpić o godz. 12.00.

AKTUALIZACJA
Awaria została usunięta. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji w wysłanym do nas komunikacie, „wszystkie systemy działają już normalnie. Obywatele mogą bez przeszkód załatwiać sprawy w urzędach, a także korzystać z możliwości załatwiania ich drogą elektroniczną”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. A co to za różnica czy jest ogólnopolska awaria czy jej nie ma. Zarejestrowanie samochodu i wyrejestrowanie starego graniczy z cudem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick