DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO! Narodowe Czytanie w OCK-u w Telewizji Proart

To już dziewiąta edycja Narodowego Czytania i właśnie po raz dziewiąty Ostrów Wielkopolski oraz dziesiątki innych miast i miejscowości w naszym regionie przyłączą się do propagowania czytelnictwa oraz polskiej literatury.

Każdego roku wybierane jest inne wybitne dzieło jednego z polskich twórców. W pierwszej edycji padło na „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza, a tym razem będzie to „Balladyna” Juliusza Słowackiego – wielkiego literackiego konkurenta Mickiewicza epoki romantyzmu.

W Ostrowie Wielkopolskim Narodowe Czytanie 2020 odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, zmieniona zostanie forma. Tym razem nie spotkamy się na widowni OCK-u, ale przed telewizorami i ekranami komputerów/tabletów/smartfonów. Zapraszamy bowiem do oglądania transmisji z tego wydarzenia w Telewizji Proart i na wlkp24.info, która rozpocznie się w sobotę 5 września o godz. 10.00. Powtórkę będzie można obejrzeć w niedzielę o godz. 15.25.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Narodowego Czytania miała być aktorka Anna Dereszowska, ale z powodu kolizji terminów związanych z innymi obowiązkami służbowymi, musiała zrezygnować z wizyty w Ostrowie Wielkopolskim. Gościem specjalnym będzie Jacek Jędrzejak z grupy Big Cyc.

Lektury Narodowego Czytania

8 września 2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
7 września 2013 – dzieła Aleksandra Fredry
6 września 2014 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
5 września 2015 – „Lalka” Bolesława Prusa
3 września 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
2 września 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
8 września 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
7 września 2019 – nowele polskie: („Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” z cyklu Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego)
5 września 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Oglądaj Narodowe Czytanie 2020

https://youtu.be/BrMMDi_klSU

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz