DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Od 1 maja wchodzą w życie uchwały antysmogowe. Sprawdź, czym nie wolno palić

Po wejściu w życie uchwał antysmogowych przyjętych przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, od 1 maja nie wolno palić w przydomowych piecach: węglem brunatnym, mułem, miałem najgorszej jakości, flotokoncentratem węglowym, wilgotnym drewnem i drewnem z drzew iglastych.

– Działania te wynikają z troski o zdrowie Wielkopolan. W szczególności mają przeciwdziałać nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza, spowodowanej głównie spalaniem złej jakości paliw stałych – zapewniają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Obostrzenia zostały wprowadzone dla trzech stref w Wielkopolsce: dla całego województwa oraz dwie osobne dla Poznania i Kalisza. Zakaz palenia w piecu substancjami wymienionymi wyżej obowiązuje jednak wszystkich w naszym regionie.

Co zrobić, aby nieświadomie nie kupić opału zakazanego uchwałą? Należy domagać się od sprzedawcy potwierdzenia zakupu przez nas opału, pełnej informacji produktowej, a więc pochodzenia, wartości opałowej, zawartości popiołu i siarki oraz świadectwa jakości (certyfikat jakości) zawierającego wyniki badań jakości opału wykonanych przez upoważnione laboratorium.

To ważne dokumenty, które będzie trzeba przedstawić podczas ewentualnej kontroli prowadzonej przez straż miejską, powiatową inspekcję nadzoru budowlanego, policję lub Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Podobna procedura dotyczy zakupu kotłów. Wtedy należy sprawdzić czy otrzymaliśmy od producenta: dokumentację z badań urządzenia, dokumentację techniczną oraz instrukcję dla instalatorów i użytkowników.

Szczegóły dotyczące uchwał antysmogowych można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • SJ
    smród jak......

    wtorek, 1 maja, 2018

    Od ponad 20 lat ogrzewam dom gazem ziemnym . I co z tego ???
    Od 20 lat słyszę tylko o ewentualnych= bliżej niesprecyzowanych ulgach , ekologii i tak w koło . Kiedy zaczyna się sezon grzewczy i wyjdę z domu wieczorem smród tak tak okropny jakby naraz paliły się – fabryka opon , rafineria , zakład utylizacyjny , fabryka tworzyw sztucznych .Nie ma wówczas ani straży miejskiej , policji , nadzoru budowlanego , ochrony środowiska. I tak już 20 lat żyję w tym smrodzie ~!!!

    Odpowiedz
  • O
    oo

    wtorek, 1 maja, 2018

    Śmiech na sali……..a kto mi potwierdzi że otrzymałem opał który był przebadany laboratoryjnie?Czy to tylko świstek wypisany na kolanie sprzedającego?A co jeżeli ja kupiłem opał na kilka lat,czy urząd marszałkowski odkupi ode mnie zabroniony z dnia na dzień opał?Debilizm i brak logicznego myślenia w podejmowaniu uchwał przeraża!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • T
    tom

    wtorek, 1 maja, 2018

    A skąd wzięliście, że nie wolno palić drewnem z drzew iglastych? Uchwała mówi tylko o „5) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.”

    Odpowiedz
  • J
    Jagna

    środa, 2 maja, 2018

    „To ważne dokumenty, które będzie trzeba przedstawić podczas ewentualnej kontroli ” – skąd wy bierzecie takie brednie?

    Odpowiedz
  • M
    Mix

    środa, 2 maja, 2018

    hmmm…muszę skoczyć do OBI po swiadectwo jakości na ekogroszek….

    Odpowiedz
  • B
    Baflo

    sobota, 5 maja, 2018

    Kiedyś kominów było 3 razy tyle i smogu nie było każdy palił. Teraz co drugi ma gazowe i inne pierdoly a smog jest. durnowaty kraj smog jest od aut ciężarowych

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz