DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Obywatelki i obywatele..." - 39 lat temu wprowadzono stan wojenny

Wprowadzenie stanu wojennego miało jeden cel: uspokojenie narodu i ukrócenie jakichkolwiek działań przeciwko władzy. Oficjalnym powodem była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego podczas nadchodzącej zimy. 13 grudnia (noc z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział między innymi około 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych.

Chwilę wcześniej miała miejsce akcja „Azalia”, podczas której opanowano i wyłączono obiekty teletransmisyjne i centrale telefoniczne. Społeczeństwo dowiedziało się o wprowadzeniu stanu wojennego o godzinie 6.00 rano. Na antenie Polskiego Radia wyemitowano przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Nieco zmodyfikowaną wersję pokazała także Telewizja Polska.

„Obywatelki i obywatele! Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Obowiązkiem moim jest wziąć tę odpowiedzialność […]. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Chcę, aby wszyscy zrozumieli motywy i cele naszego działania. Nie zmierzamy do wojskowego zamachu, do wojskowej dyktatury. […] Żadnego z polskich problemów nie można na dłuższą metę rozwiązać przemocą. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego nie zastępuje konstytucyjnych organów władzy. Jej jedynym zadaniem jest ochrona porządku prawnego w państwie, stworzenie gwarancji wykonawczych, które umożliwią przywrócenie ładu i dyscypliny. To ostatnia droga, aby zapoczątkować wychodzenie kraju z kryzysu, uratować państwo przed rozpadem. […]” – brzmi fragment przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego.

Fot. Wikimedia.org / CC: domena publiczna

Napisz do autora

Komentarze (7)
  • JB
    jarek barbarzyńca

    niedziela, 13 grudnia, 2020

    Pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. Mój tato zwykł włączać radio dość wcześnie , tak więc ledwie przetarłem oczka wiedziałem że coś się dzieje . Chciałem zadzwonić do brata , okazało się że w słuchawce cisza !! Potem to już się zaczęło . Studenci , szkoły , godzina milicyjna , koksowniki , zomo , bwpy na ulicach ……i co jeszcze ? Guma do żucia w kulkach ( w megasamie ) po którą ustawiała się gigantyczna kolejka . Nawet zomo żuło wówczas gumę ( jak w amerykańskich filmach ) . Był duży mróz i dużo śniegu.

    Odpowiedz
  • 1
    1981-2020

    niedziela, 13 grudnia, 2020

    Dziś jest znacznie gorzej, bo wtedy nie pałowali kobiet pałkami teleskopowymi i nie strzelali do fotoreporterów. A dziś jest to na porządku dziennym..

    Odpowiedz
  • H
    Historyk

    niedziela, 13 grudnia, 2020

    Tak na ścisłość to w kopalni „Wujek” zginęło 9 osób a nie 40, co nie zmienia faktu że było to zbrodnia ponieważ strzelano do bezbronnych cywili i winnych nigdy nie osądzono. Patrząc z perspektywy czasu niektórzy działacze jak np. Wałęsa siedzieli sobie w ośrodku w Arlamowie i jako „ofiary” byli internowani a potem w Magdalence dorwali się do władzy i zaczęli kupczyć Polskim kapitałem a naród jak cierpiał, tak cierpi. Historia zatacza koło.

    Odpowiedz
  • C
    Czesław

    poniedziałek, 14 grudnia, 2020

    Pamiętam te czasy, przynajmniej było wiadomo kto jest kim, władza ogłosiła że jest wojna ze społeczeństwem, dziś jest wojna bez wypowiedzenia.

    Odpowiedz
  • 1
    13121981

    poniedziałek, 14 grudnia, 2020

    Czesiu, zabrali ci dodatek? Nie smęć.

    Odpowiedz
  • Z
    znaFca

    poniedziałek, 14 grudnia, 2020

    Programy radiowe i TV przerwano około północy z soboty na niedzielę!
    Teleranka nie przerwali, bo go w ogóle nie było (był tylko generał w okularkach).

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz