Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Władysław Wojtczak był związany z Jarocinem, choć jego rodzinnym miastem był Siedlemin. Ten zmarły przed dwoma laty twórca urodził się w 1925 roku, w 1950 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po ukończeniu których zamieszkał W Jarocinie. Tutaj pracował jako nauczyciel w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy. – Malarstwo było nie tylko jego zawodem, ale i prawdziwą pasją. Malował ponad 60 lat. Prócz malarstwa jego pasją było także wędkowanie, a ze swoich wyjazdów często przywoził inspiracje do swoich obrazów – mówi Renata Królak z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
Teraz jarocińskie muzeum wzbogaciło się o dużą kolekcję obrazów Władysława Wojtczaka. W sumie o blisko 200 prac, które instytucji przekazała córka malarza. – Są to głównie obrazy olejne, ale i akwarele czy odbitki, wykonane metodą linorytu. Władysław Wojtczak malował głównie pejzaże, architekturę, czasem portrety czy obrazy abstrakcyjne – mówi Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego.
Najstarsze obrazy namalowane zostały na początku lat 60. XX w., najmłodsze pochodzą z początków tego stulecia. Wiele pejzaży utrzymanych jest w stonowanych barwach. Twórca uwiecznił w swoich pracach także miejsca znane w Jarocinie i regionie jak Pałac Radolińskich czy Skarbczyk. – To swego rodzaju artystyczny notatnik, dzięki któremu dowiadujemy się, jak wyglądała Ziemia Jarocińska – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Marcin Szeląg.
Otrzymana kolekcja jest bardzo cenna dla jarocińskiego muzeum. Teraz zostanie szczegółowo opracowana, tak aby po remoncie pałacu Radolińskich – docelowej siedziby placówki – można ją było wyeksponować dla zwiedzających.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz