DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

O onkologii głowy i szyi oraz problemach endodoncji. Za nami konferencja stomatologiczna

Blisko 80 lekarzy z południowej Wielkopolski uczestniczyło dziś w Konferencji Stomatologicznej zorganizowanej przez ostrowską delegaturę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Swoją wiedzę stomatologom przekazywał m.in. specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej oraz chirurgii stomatologicznej dr n. med. Maciej Stagraczyński. 

Onkologia głowy i szyi w praktyce – to jeden z tematów podczas sobotniej Konferencji Stomatologicznej, na którą ostrowski oddział Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zaprosił niemal 80 stomatologów z całego regionu. Dr n. med. Maciej Stagraczyński mówił m.in. o tym, jaką rolę odgrywają lekarze stomatolodzy w profilaktyce np. nowotworów jamy ustnej czy tych obrębu szczeki. – Lekarz stomatolog jest to tak na prawdę lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jest to lekarz, z którym pacjenci spotykają się najczęściej. W przypadku ewentualnych schorzeń z zakresu głowy, szyi i jamy ustnej, a w tym wypadku głowy i szyi, są to lekarze, którzy mogą być lekarzami, którzy jako pierwsi stwierdzają zmiany nowotworowe – mówi  specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej dr n. med. Maciej Stagraczyński.

Przypadki niepokojących zmian w jamie ustnej zdarzają się coraz częściej, dlatego tak ważnym jest, by stomatolodzy je zauważyli i pokierowali pacjenta do dalszych badań. – Teraz są zmiany takie bardzo podobne nowotworowe i pocovidowe. To jest właśnie trudno zdiagnozować. Są pacjenci, którzy mają takie bardzo niespecyficzne zmiany na śluzówkach i wtedy mamy możliwość pokierowania ich do przychodni, właściwie do poradni przyszpitalnej – wyjaśnia lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć.

Tematem drugiego panelu konferencji były problemy współczesnej endodoncji. Wykład poprowadził dr n. med. Wojciech Eliasz, specjalista stomatologii zachowawczej, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Poruszył kwestie m.in. walki z bólem w endodoncji (potocznie: chodzi o leczenie kanałowe zębów) czy aktualnych standardów farmakologii przed- i pozabiegowej.

Lekarze stomatolodzy gościli w ostrowskim Forum Synagoga.

 

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • D
    Daros

    sobota, 20 kwietnia, 2024

    Tylko że szkoda że to wszystko trzeba leczyć na własną rękę a nie na fundusz…..kiedyś zadzwoniłem do Kalisza do poradni chirurgii szczękowej sprawie zatrzymanej ósemki. Termin 3 miesiące i to do poradni a gdzie na oddział. Prywatnie w tygodniu ale od 1000zl w górę za wizytę. To mnie boli w tym kraju że płacimy składki ale tak naprawdę jak coś się dzieje to trzeba prywatnie…przykre

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz