DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

O co chodzi z tym cukrem? Mamy odpowiedź czterech największych sieci sklepów w Polsce

Specjaliści uspokajają, że nie grozi nam niedobór tego towaru, ale może się to odbić na jego cenie. Wzrosła cena paliwa oraz nawozów, co przekłada się na pracę rolników. Cukrownie także muszą liczyć się z dużo większymi kosztami produkcji.

Obserwując puste półki w polskich marketach i braki cukru, możemy mówić o „cukrowej panice”? Konsumenci wykupują towar kilogramami w związku z tym, że sklepy wprowadziły limity zakupu towaru na jednego klienta.

Sieci marketów wprowadzają limity. Jakie są ich obserwacje?

Wysłaliśmy oficjalną wiadomość do biur prasowych czterech z największych sieci marketów w Polsce. W odpowiedzi możemy przeczytać m.in., że jesteśmy w trakcie sezonu na przetwory, co przekłada się na większe zapotrzebowanie cukru. Dodatkowo sieci marketów otrzymują sygnały, że cukiernicy przestawili się na cukier z rynku zamiast z hurtowni, z uwagi na niższe ceny detaliczne. Dlatego też, aby zapewnić cukier jak najszerszej grupie naszych klientów, 12 lipca wprowadziliśmy limit zakupowy wynoszący do 10 kg cukru na jeden paragon. Obowiązuje on we wszystkich sklepach naszej sieci, do odwołania. Równocześnie dokładamy starań, by cukier był dostępny we wszystkich naszych sklepach i by nie brakowało go dla klientów Netto. Korzystamy z zapasów centralnych, jak również zwiększamy zamówienia u producentów w Polsce, a także nawiązujemy współprace z zagranicznymi dostawcami cukru – poinformowała nas Patrycja Kamińska, PR Menager sieci Netto.

Ograniczenia wprowadzone zostały także w innych sieciach marketów. Tam również podjęto decyzję o reglamentacji cukru ze względu na zakupy, które czynili przedsiębiorcy. – Działanie to uniemożliwiało utrzymanie pełnej dostępności dla klienta detalicznego. Przedmiotem działalności ponad 800 sklepów Lidl Polska jest sprzedaż detaliczna towarów, która zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) polega na sprzedaży artykułów dla potrzeb gospodarstw domowych i dla użytku osobistego. Aby zapewnić dostępność tego produktu każdemu klientowi, w dniu 22 lipca wprowadziliśmy reglamentację – klient może na jednym paragonie kupić maksymalnie 10 kg cukru. Jednocześnie zapewniamy, że dostawy do magazynów centralnych i z magazynów do sklepów prowadzone są w trybie ciągłym i przejściowe braki towaru w wybranych obiektach wkrótce zostaną uzupełnione – czytamy w odpowiedzi Aleksandry Robaszkiewicz z biura prasowego sieci Lidl.

Identyczna sytuacja ma miejsce w sklepach sieci Biedronka. Analiza paragonów wykazała, że hurtowe ilości cukru kupowane są przez przedsiębiorców, a nie przez gospodarstwa domowe. Tutaj także zdecydowano się na reglamentację. Od pewnego czasu obserwujemy, że w związku z malejącą dostępnością tego produktu na polskim rynku, niektórzy klienci nabywają w naszych sklepach niedetaliczne ilości cukru. W celu zapewnienia dostępności naszym klientom do jednego z podstawowych produktów, jakim jest cukier, zdecydowaliśmy się wprowadzić od 20 lipca 2022 r. limit sprzedaży tego produktu – do 10 kg na jeden paragon. Naszym celem jest zapewnienie jak największej dostępności tego produktu dla wszystkich klientów –powiedział portalowi wlkp24.info Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

Jedną z nielicznych sieci, która nie podjęła decyzji o reglamentacji towaru jest Żabka. W odpowiedzi od biura prasowego czytamy, że sklepy „dywersyfikują ofertę, aby skutecznie zapobiegać nawet krótkotrwałym brakom poszczególnych produktów”. – Pozostajemy także w ciągłym kontakcie z naszymi dostawcami. Robimy wszystko, by klienci – jak dotąd – szybko i blisko mogli się zaopatrywać w podstawowe produkty spożywcze w sklepach Żabka. Nie przewidujemy reglamentacji sprzedaży żadnych produktów, w tym np. oleju, cukru czy nabiału.

Rząd uspokaja. Cukier jest i będzie

Do pustek na sklepowych półkach odniósł się Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. Jego zdaniem – jak informuje Polska Agencja Prasowa – sektor państwowy na pewno nie odpowiada za braki cukru. „Mówimy o brakach w wielkich sieciach handlowych, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał. My wiemy, że duże zagraniczne podmioty chętnie zaopatrują się u zagranicznych producentów, mają swoich dostawców” – poinformował Sasin w rozmowie z PAP.

Głos w tej sprawie zabrał także Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapewnił, że w Polsce cukru nie zabraknie, a nasz kraj jest trzecim producentem tego towaru w Unii Europejskiej. – Przejściowe trudności w logistyce zagranicznych koncernów handlowych spowodowały właśnie tego typu problemy. Krajowa Grupa Spożywcza posiada duże zapasy cukru, realizuje w pełni kontrakty ale ma też jeszcze duże nadwyżki. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą się zaopatrzyć w cukier gdzie indziej, wszystkich handlowców do Krajowej Grupy Spożywczej – poinformował minister Kowalczyk za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

 

Napisz do autora

Komentarze (26)
  • B
    Bunt

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Dlaczego w Polsce jest taka bieda z nędzą?

    Odpowiedz
  • B
    basia

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    czy pis czy po taka sama bieda tych prlowskich synów

    Odpowiedz
  • Z
    Zbychu

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Bo ludzie na łeb dostali po 30 kg kupują zupę będą gotować? A teraz są braki sami napędzana inflację

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Cukier leży na magazynach i czeka żeby go sprzedawać po wyższej cenie.Sami ludzie do tego doprowadzili.

    Odpowiedz
  • O
    oleG

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Ale dlaczego w Ostrowie służby porządkowe nie pilnują, żeby psy były wyprowadzane na smyczy i w kagańcach?

    Odpowiedz
  • JK
    Jarek K

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Tu gdzie miszkam kilogram cukru kosztuje 0.79€ (3.70 zł) i nie ma braków na sklepowych półkach. A wiecie dlaczego ? …. bo normalny kraj rządzony przez normalnych ludzi a nie paranoika z ostentacyjnym kłamcą.

    Odpowiedz
  • B
    Barka

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    Dlaczego Krajowa Grupa Gospodarcza, czyli polskie zrzeszenie nie potrafi stworzyć własnej, polskiej sieci handlowej tylko bazuje na pasożytach od Makarona czy od Scholza? Czy jesteśmy takimi niedojdami z niskim IQ, czy mamy słabe możliwości intelektualne i ekonomiczne, czy jesteśmy jak za PO bez”pinindzy” na handel?

    Odpowiedz
  • A
    Anika

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    W Niemczech, Francji full cukru w sklepach. Cena 0,75 euro czyli jakieś 3,50 zł za kilogram.

    Odpowiedz
  • M
    Manek

    poniedziałek, 25 lipca, 2022

    A dlaczego nie może zakupić cukru z Cukrowni Zwykły sklepikarz działalność handlu obwoźnego bez pośredników cukrowni spółek wyłączność zakupu paru pośredników co już narzucają Ceny bo od nich jest zależny zakop w każdym zakładzie takie spółki na wyłączność zakupu wybrańcy Rząd Polski Powinien pomóż w Cukrowni dyspozycji podać handlowca gdzie zakupić i Polskę ma targi w rozsądnej cenie i Polski i nie z chomikowaniu przez Pośredników i celowe zawyzaniem cen

    Odpowiedz
  • P
    Promil

    wtorek, 26 lipca, 2022

    Polak w drodze ewolucji został pozbawiony rozumu i jest efekt ,bo za głupotę się płaci

    Odpowiedz
  • Z
    ZS

    wtorek, 26 lipca, 2022

    Rząd ciągle uspokaja że stoimy na tym na tam tym…Węgla mam na 50lat dla całej Europy ale nie można go kupić lub zbierać chrust Cukru tyle że w głowie się nie mieści ale reglamentacja lub mniej żreć
    Kryzys energetyczny ale gdzie on jest? Coraz więcej ludzi montuje fotowoltaike, wiatraki itp i co?
    Zaczęli straszyć blackoutem (jak zwał tak zwał i uważam że jesteśmy w PL i powinno się mówić wprost po PL bo nie wszyscy znają język ang)

    Odpowiedz
  • R
    Rolnik

    wtorek, 26 lipca, 2022

    Dokładnie,zachód ma tani cukier, dlaczego ?.U nas Niemcy mają większy udziały w cukrowniach to raz a dwa reszta polskich też chce się wzbogacić nie myśląc o swym narodzie.Teraz cukier sprzedają z kampanii 2021, więc niech niech nie mówią o wysokich cenach nawozu,bo to bzdury.Głód dopiero przyjdzie,a teraz wykorzystują sytuację.

    Odpowiedz
  • E
    Ela

    wtorek, 26 lipca, 2022

    UWAGA! Zacznijcie robić zapasy sraj taśmy-papier toaletowy … bo za 4-5 miesięcy rolka będzie po 5 żł .

    Odpowiedz
  • C
    Ciepłownik

    wtorek, 26 lipca, 2022

    Barka – bo my Polacy jak zwykle nie umiemy się dogadać, a poza tym sieci zagraniczne, to własność prywatna, a nie państwowa i działają elastycznie. A zresztą mamy polską sieć handlową Dino, która ma już ok. 1500 sklepów i skutecznie konkuruje z innymi.

    Odpowiedz
  • P
    Pan

    czwartek, 28 lipca, 2022

    W Polsce jest bieda z nędza bo nasi politycy na to pozwolili sprzedali cały przemysł produkcyjny . Kontrola obcych szpulek w cukrowniach przetwórniach i 4 duże sieci marketów mogą robić z cenami co chcą

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz