VII Wielkopolskie Spotkanie Chirurgów z Pediatrami i Lekarzami Rodzinnymi odbyło się 24 i 25 listopada w Ostrowie Wielkopolskim.
Dwudniowa konferencja lekarzy rozpoczęła się w piątkowe popołudnie. Medycy spotkali się w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej. Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji, były dwa wykłady oraz koncert.
VII Wielkopolskie Spotkanie Chirurgów z Pediatrami i Lekarzami Rodzinnymi odbyło się po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. – Uważam, że to jest bardzo potrzebny sposób komunikacji z kolegami, lekarzami. Przeplatamy tutaj zarówno lekarzy specjalistów, w tym przypadku chirurgów dziecięcych, jak i lekarzy, którzy pracują w podstawowej opiece zdrowotnej, czyli lekarzy rodzinnych i pediatrów. (…) Od drugiej czy trzeciej edycji wprowadziliśmy także spotkania rezydentów i studentów, czyli tych kół naukowych, które znajdują się przy klinikach chirurgii dziecięcej. To jest taka wymiana doświadczeń i zachęcenie młodych ludzi być może do wyboru takiej specjalizacji – mówił dr n. med. Witold Miaśkiewicz, kierownik oddziału chirurgii i traumatologii dziecięcej szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.
Jednym z prelegentów pierwszego dnia konferencji był prof. Przemysław Mańkowski. W swoim wystąpieniu poruszył on temat wyzwań, jakie stoją przed chirurgami podczas rozległych zabiegów onkologicznych. – Nowotwory, które nigdy nie występowały u dzieci, albo występowały bardzo rzadko coraz częściej są u nich wykrywane. Ta chirurgia onkologiczna dziecięca trochę się zmienia. Stała się bardziej nieprzewidywalna, dlatego celem mojego wykładu jest to, by pokazać, że jest to chirurgia wyjątkowo trudna i problematyczna. Apeluję też do lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów, o to, żeby wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę i w ten sposób dzieci trafiały do szpitali bardzo szybko – tłumaczył prof. Mańkowski.
Drugiego dnia konferencji medycy spotkali się w Młodzieżowym Domu Kultury. Jedną z prelegentek była prof. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej, pediatra. – Przybliżam tematy onkohematologii dziecięcej, czyli wczesnego wykrywania nowotworów dziecięcych. Przybliżam tematy pierwszych objawów, to w jaki sposób lekarz pierwszego kontaktu, ale też i innych specjalności lekarze mogą mieć tą czujność i zapalić lampkę czerwoną, jeśli chodzi o choroby onkologiczne u dzieci – mówiła.
Organizatorzy konferencji to: Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura w Ostrowie Wlkp., Polskie Towarzystwo Chirurgów dziecięcych oraz ZZOZ Oddzial Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.
Relację z konferencji pokażemy w poniedziałkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz