DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nowy sezon grzewczy. Czy w Ostrowie znów będzie drogo? [WIDEO]

Zaczął się nowy sezon grzewczy. Odbiorcy ciepła systemowego w Ostrowie Wielkopolskim mogą spodziewać się, że z każdym dniem grzejniki będą coraz cieplejsze. A ile za to zapłacą?

Sezon grzewczy z reguły rozpoczyna się w październiku. O tym kiedy ciepło „wpuszczane” jest do grzejników odbiorców decydują właściciele wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych lub indywidualnie odbiorcy w domach jednorodzinnych. – Z reguły jest to początek października, bo wtedy temperatura powietrza spada o kilkanaście stopni i mamy już zimne noce – mówi prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, Mariusz Bolach.

Stopniowy rozruch

Zapytaliśmy ostrowskiego producenta ciepła systemowego o to, w jaki sposób odbywa się wytwarzanie energii cieplnej w elektrociepłowni przy ulicy Grunwaldzkiej. – Stopniowo, w miarę spadku temperatury zewnętrznej, uruchamiać będziemy kolejne źródła i dalej zwiększać moc ich pracy – mówi prezes Bolach. Jak wyjaśnia, najbardziej wydajne produkcyjnie są silniki gazowe, bardziej ekologiczne niż źródła węglowe, które uruchamiane są w ostatniej kolejności, jeśli taka potrzeba w produkcji zachodzi. Działają też silniki na biomasę. Gaz i biomasa, jak zapewniają władze OZC, są najtańsze.

Koniec z drakońskimi rachunkami?

A propos cen – jak zapowiadają się rachunki za ciepło w Ostrowie w rozpoczętym właśnie sezonie grzewczym? Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku, na kilka dni po drugiej turze wyborów samorządowych, Urząd Regulacji Energetyki po kilku miesiącach rozpatrywania wniosku spółki, zatwierdził nową taryfę za ciepło. – Taryfa została zatwierdzona 15 maja, na okrągły rok, i od tamtej pory stawki są niższe o około 25% i tak zostanie w najbliższym czasie – mówi Szymon Jaworski z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Cena spada z poziomu 117,01 zł netto za 1 GJ do stawki 88,94 zł (dla odbiorców z grup od G-2 do G-5). Dodać należy, że w niektórych wspólnotach mieszkaniowych, czy w zasobach ostrowskiego MZGM-u, dodatkowe opłaty mieszkańcy ponoszą z tytułu podgrzania wody użytkowej. Na tę usługę przewidziana jest oddzielna taryfikacja, którą spółka produkująca ciepło ustala z odbiorcą – w tym przypadku wspólnotami, spółdzielniami.

Ceny „zamrożone”

Władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego zapowiadają, że do końca okresu obowiązywania aktualnej taryfy, czyli do 15 maja 2025 roku, nie są planowane podwyżki cen za ciepło. – Ostrowski Zakład Ciepłowniczy nie przewiduje podwyżek. Natomiast jeszcze dzisiaj nie ma przestrzeni, by w sposób radykalny obniżyć ceny ciepła – mówi wiceprezydent miasta Mikołaj Kostka. Dodaje, że takie możliwości pojawią się po wybudowaniu dwóch silników kogeneracyjnych, za które spółka otrzyma premię finansową. W sezonie grzewczym 2025/2026 ceny ciepła mają być nawet prawie o połowę niższe niż obecne.

Sposoby na oszczędzanie ciepła

A jak oszczędzić ciepło? Jest kilka wskazówek. Przede wszystkim warto wietrzyć mieszkania rano i wieczorem przez około 10-15 minut, ale wcześniej uprzednio należy wyłączyć grzejniki kilka minut wcześniej.

Po drugie, nie jest wskazane suszenie odzieży na kaloryferach.

Inna wskazówka to taka, by nie zmieniać mocy działania grzejnika. Warto ustawić wskaźnik pokrętła na około 2,5-3 w sypialni lub nieco więcej w łazience i w ciągu sezonu grzewczego nie zmieniać ustawień. Każda taka zmiana sprawia, że urządzenie pobierze w krótkim czasie dużo mocy i naliczy zużycie ciepła.

Grzejniki powinny też być odsłonięte. Odsuń więc od nich zbędne meble, które mogą zatrzymywać rozchodzenie się ciepła. Jeśli jest taka możliwość, warto zainstalować termostat i kontrolować zużycie ciepła.

 

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • D
    Dżings

    niedziela, 6 października, 2024

    Pani prezydent obiecała przed wyborami tańsze ciepło o 4p%

    Odpowiedz
    • B
      Basia

      niedziela, 6 października, 2024

      Jak wietrzyć mieszkanie kiedy nie można zakręcić grzejnika , mamy nowe wskaźniki ciepła, na urządzeniu regulującym pobór ciepła jest skala od 2 do 5 nie ma zera i jedynki, jak otwieram okno to grzejnik robi się gorący . Komu służy takie urządzenie, które nie służy właścicielowi mieszkania tylko właściciela naciąga się na koszty. W jaki sposób obniżyć rachunki za ciepło w mieszkaniu mając w użyciu takie pokretwa na grzejnikach i niech nam powiedzą jak zrobić aby wietrzyć mieszkanie dwa razy dziennie nie nabijając sobie zużycie ciepła.

      Odpowiedz
  • D
    Daniel

    niedziela, 6 października, 2024

    Ostrów zadłużony na grube miliony to klimkowa musi strzyc baranów z kasy co na nią głos oddali😏

    Odpowiedz
  • A
    AAA

    niedziela, 6 października, 2024

    Jak chcecie mieć niższe rachunki za ogrzewanie to nie słuchajcie co mówi prezes OZC. On zarabia na tym ile zużyjecie. Proste

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz