DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nowe złoże gazu pod Jarocinem. Orlen ujawnia szczegóły

W ostatnim czasie w powiecie jarocińskim prowadzone były odwierty w poszukiwaniu złóż gazu ziemnego. Orlen wybrał Siedlemin (miejscowość sąsiadującą bezpośrednio z Jarocinem) nieprzypadkowo. Jak się okazuje, są tam bogate złoża tego surowca.

Kopalnia Gazu Ziemnego Kościan-Brońsko / stopklatka z materiału wideo Grupy Orlen / źródło: facebook.com/GrupaORLEN

Odkrycie złóż  gazu w Siedleminie (odwierty na 3 km wgłąb ziemi) sprawia, że wydobycie gazu może być ułatwione ze względu na istniejącą w tym rejonie infrastrukturę. Przedstawiciele spółki szacują, że pod Siedleminem może znajdować się ponad 235 mln m³ tego surowca. Miejscowość ta natomiast znajduje się w paśmie innych (Radlin, Klęka, Roszków, Chwalęcin), które stanowią rejon „o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów” – podkreślają przedstawiciele Orlenu.

– Właśnie w tym województwie Orlen wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii – podkreśla Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Spółka zaznacza, że wydobywanie gazu może przynieść korzyści dla lokalnej społeczności. „Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł”. Orlen nie zdradza natomiast, ile może zapłacić gminie Jarocin w związku z odkryciem złoża gazu w Siedleminie.

Jak informują przedstawiciele Orlenu, w 2023 roku wydobycie gazu przez tę grupę sięgnęło 7,1 mld m³ (42 proc. krajowego zapotrzebowania), z czego 3,4 mld m³ miało miejsce w Polsce, a 1,7 mld m³ z tego w samej Wielkopolsce.

Spółka zapowiedziała, że do 2035 roku chce wydobywać w kraju i poza jego granicami do 12 mld m³ gazu z czego do 4 mld m³ w Polsce.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz