DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie byłej Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Sprawa dotyczy programu „Aktywni+” realizowanego przez resort w 2023 roku

Kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli wykazała szereg nieprawidłowości. Przedstawiciele tej instytucji przygotowali zawiadomienie do prokuratury. 

Podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy programu „Aktywni+” realizowanego przez resort w 2023 r. Przedstawiciele Najwyżej Izby Kontroli przygotowali zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy byłej Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg , byłego wiceministra w tym resorcie oraz byłej dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej.

Celem programu „Aktywni+” było zwiększenie aktywności osób starszych dzięki wsparciu organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. Jak informuje NIK – w konkursie dotyczącym ubiegłorocznej edycji zgłosiły one 1907 projektów na kwotę niemal 282 mln zł, z tego w ministerstwie wybrano do dofinansowania 518 ofert wartych w sumie ok. 39 mln zł.

„W 2023 r. po zmianach wprowadzonych 18 kwietnia w regulaminie konkursu oraz w zarządzeniu dotyczącym powołania komisji konkursowej, w trybie oceny strategicznej dofinansowano 141 projektów. Z 44 organizacji pozarządowych, które na tej podstawie dostały środki na realizację swoich projektów w województwie śląskim, aż 24 prowadziły działalność w okręgu, z którego w wyborach do sejmu kandydował ówczesny wiceminister przyznający dofinansowanie. Otrzymały w sumie ponad 1,7 mln zł” – czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrola NIK w sprawie programu „Aktywni+” wykazała szereg nieprawidłowości. Są to m.in.

  • informacja o tym, że przyjęte rozwiązania nie zapewniły optymalnego wyboru projektów,
  • w konsekwencji wprowadzanych zmian wybór ofert w niewielkim stopniu miał charakter konkursowy,
  •  sposób rozdysponowania środków przez ówczesnego wiceministra w ramach tzw. oceny strategicznej,
  • dofinansowano oferty, które w podstawowym trybie konkursu otrzymały mniejszą liczbę punktów niż oferty wyżej ocenione przez ekspertów.

W związku z ustaleniami kontroli, NIK sformułowała wnioski pokontrolne. A wśród nich:

  • wyeliminowanie rozbieżności dotyczących postanowień zawartych w regulaminie konkursu,
  • podejmowanie działań w zakresie podziału środków w ramach Konkursu zgodnie z regulaminem konkursu,
  • weryfikację i aktualizację wskaźników określonych w programie, służących monitorowaniu jego realizacji.

Pełny komunikat Najwyższej Izby Kontroli dostępny jest TUTAJ. Poprosiliśmy o komentarz byłej minister w tej sprawie, czekamy na odpowiedź i niezwłocznie ją opublikujemy.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    JAN

    czwartek, 22 lutego, 2024

    I jeszcze sprawy z przed posłowania związane ze szkołą na Waryńskiego TAM TEŻ BYŁY NIEJASNOŚCI .MOŻE PROKURATURA TO ODWIESI !!!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz