DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nietoperze - czy jest się czego bać? Ruszył całoroczny projekt "NIETOPERZyMY"

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie chce obalić mity na temat nietoperzy, pokazać, że nie ma się czego bać, a te niewielkie stworzenia są pożyteczne dla człowieka i całej przyrody.

Nietoperze to jedyne ssaki, które opanowały umiejętność aktywnego latania. Małe, niepozorne, żerujące głównie w nocy, u niektórych budzą strach i niechęć. Okazuje się, że nie ma się czego bać, a nietoperze zaliczają się do bardzo pożytecznych zwierząt i należy je szczególnie chronić. Ich życie chce przybliżyć Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który wystartował z całorocznym projektem „NIETOPERZyMY”. – Jest to projekt edukacyjno-kulturowy, który ma na celu przybliżyć gatunek, jakim są nietoperze. Zrodziło się wokół tych zwierząt bardzo dużo mitów, legend, a chcielibyśmy to odczarować. Projekt „NIETOPERZyMY” bardzo wpisuje się w kampanię, którą prowadzą Lasy Państwowe, mówiącym o nocnym życiu lasu. Projekt „NIETOPERZyMY” trwa przez cały rok. W planach mamy kilkanaście działań związanych z edukacją. Są też działania związane z kulturą – będzie wystawa poświęcona nietoperzom, planujemy Noc Muzeów związaną z tym zwierzęciem – opisuje i wymienia Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Wystawa dotycząca nietoperzy ma być dostępna dla zwiedzających już na początku kwietnia. – Będziemy przedstawiać nietoperza w tym aspekcie przyrodniczy: ile jest gatunków, w jaki sposób wygląda ich życie, jak się odżywiają, jak przeżywają zimę. Drugą częścią wystawy będzie ta strona kulturowa. Chcemy pokazać nietoperza między przekleństwem a błogosławieństwem. Będzie ukazana cała jego historia – od antyku po współczesność – opowiada Natalia Bednarska.

W ramach projektu odbywać się będą zajęcia połączona z aktywnością na świeżym powietrzu przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Patronem honorowym projektu jest Wielkopolski Kurator Oświaty. Partnerami projektu są: Wydział leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Cały harmonogram zaplanowanych atrakcji znajdziecie TUTAJ.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz