DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Niektórzy sołtysują już trzy dekady. Dziś Dzień Sołtysa!

Kim jest sołtys? Oficjalnie to przedstawiciel lokalnej społeczności, na ogół wiejskiej. Nieoficjalnie – to oczy i uszy mieszkańców. W razie potrzeby reaguje na ich prośby i pomaga w sytuacjach kryzysowych. Bywa też pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami, wójtem, a burmistrzem.

Bycie sołtysem to nie praca. To misja. Tak uważają ci, którzy podjęli się pełnienia tej funkcji. – To praca społeczna. Trzeba się przyzwyczaić, że nie ma z niej żadnych profitów – mówi Dorota Moraś, sołtys wsi Janków Zaleśny. – Mieszkańcy mają różne problemy. Począwszy od nieświęcącej latarni, kończąc na dziurach w drodze, czy szkole na wsi – dodaje.

Wielu sołtysów musi pogodzić sołtysowanie z pracą zawodową. – Wszyscy mamy swoje obowiązki i jakoś trzeba to pogodzić – twierdzi Agnieszka Ruda, sołtys wsi Pogrzybów.

Rekordziści w gminie Raszków sołtysują już od ponad trzech dekad. Z każdymi wyborami otrzymują największą liczbę głosów i to dowód na to, ze według mieszkańców radzą sobie doskonale w tym, co robią.

Ale funkcja sołtysa to nie tylko obowiązki. Osoba piastująca takie stanowisko jest objęta ochroną państwową jako funkcjonariusz publiczny, posiada też prawo do nietykalności cielesnej podczas lub w związku z pełnionym urzędem.

A czego życzą sobie sołtysi w dniu ich święta? Spokoju, zgody i zadowolenia mieszkańców.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz