DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Naukowiec "czyta" drzewo. Zobacz, czego dowiedział się analizując wygląd pnia [WIDEO]

Dwa lata temu wycięto w Parku Radolińskich drzewo, ale pozostawiono pień. Wystający kilkadziesiąt centymetrów nad ziemię jest nie tylko niemym świadkiem historii tego miejsca, ale także Jarocina z dawnych wieków i to pod wieloma względami.

Największy jarociński park odwiedził niedawno prof. dr hab. Marcin Jakubowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wizyta nie byłą przypadkowa. Zabrał ze sobą specjalistyczny sprzęt i przystąpił do analizy pnia oraz pobrania próbek do dalszych badań.

W kręgu zainteresowań tego naukowca są anatomia drewna, jego właściwości czy dendrochronologia. I właśnie wiedza z tej ostatniej dziedziny była bardzo przydatna przy okazji wizyty prof. Jakubowskiego ze względu na to, że dzięki niej był w stanie dowiedzieć się kilku rzeczy na temat Jarocina analizując wygląd pozostawionego pnia.

– Wszystkie uszkodzenia, które kiedyś nastąpiły na korze, są widoczne. To tzw. zabitki, czyli takie martwe fragmenty miazgi, która odkłada drewno. Nieregularność w przyrostach, mimośrodowość, a więc z jednej strony szersze słoje, z drugiej węższe to wynik warunków, w których wzrastało drzewo – powiedział naukowiec po przyjrzeniu się pniu.

Co ciekawe, na podstawie wyglądu pnia odczytał też z pewnym prawdopodobieństwem, w jaki sposób była rozbudowana korona drzewa, a nawet, co było przyczyną pojawienia się na części słojów granatowej plamy.

Wyjaśnił też, czym jest drewno bielaste znajdujące się tuż pod korą i jaką rolę pełni, gdy drzewo żyje.

Prof. Jakubowski wwiercił się w głąb pozostałości po drzewie, aby pobrać próbki z pnia. Ich analiza da odpowiedzi na kolejne pytania i pozwoli odkryć więcej tajemnic, które skrywa ten niemy świadek historii Jarocina. – To jest to, na czym nam zależy. Tu jest zapisana cała historia drzewa. Dowiemy się z niej, ile drzewo ma lat oraz jak reagowało w poszczególnych latach na warunki środowiskowe – dodał.

Próbka zostanie poddana szlifowaniu, a następnie zeskanowana, co pozwoli na przyjrzenie się „zapisowi” każdego roku wzrostu drzewa. – Najczęściej określa się reakcję klimatyczną – temperaturę i opady. Widoczne są zazwyczaj okresy suszy albo też reakcje z temperaturą – wyjaśnił prof. dr hab. Marcin Jakubowski.

Zobaczcie materiał wideo przygotowany przez Stowarzyszenie „Kochamy Jarocin”.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz