DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". Chętni mogą już się zgłaszać

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego rozpocznie się w sobotę 9 września o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Chętni, którzy chcą przeczytać fragment lektury, mogą się zgłaszać. Do tej pory na liście jest ok. 15 nazwisk, ale dyrektor placówki zaprasza kolejnych śmiałków. – W poprzednich latach zgłosiło się sporo chętnych. Zazwyczaj zamykamy listę z około 45-50 nazwiskami. Tyle osób jest potrzebnych, bo przecież czytanie trwa dwie godziny. A właściwie nie tyle czytanie, co inscenizacja – zauważa Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej biblioteki.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Podobnie sytuacja wygląda w Kaliszu, gdzie Narodowe Czytanie rozpocznie się o 12.00 w Sali Recepcyjnej Ratusza. „Zgłoszenia osób chętnych do wzięcia udziału w Czytaniu przyjmuje Biblioteka Główna; tel. 62 753 02 63 lub e-mail: bg@mbp.kalisz.pl Decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmujemy do 28 sierpnia 2018 r.” – czytamy na fanpage’u książnicy.

Siódma edycja Narodowego Czytania będzie miała wyjątkowy wymiar. Przypada bowiem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Lektura też nie została wybrana przypadkowo. Stefan Żeromski jest nazywany sumieniem narodu, a napisana przez niego książka opowiada dzieje polskiej rodziny Baryków. Głównym bohaterem jest Cezary, który w trakcie I wojny światowej ucieka z Baku w Związku Radzieckim do Polski.

– Narodowe Czytanie w poprzednich latach cieszyło się podobnym zainteresowanie. Ono ani nie spada, ani nie rośnie, a jeśli już to różnice są niewielkie. Zawsze znajdują się chętni, by czytać lektury oraz osoby chcące ich posłuchać. Wiele zależy także od zaproszonego gościa. W tym roku będzie nią aktorka teatralna Lidia Bogaczówna. To doskonała aktorka ze świetnym warsztatem, która jest znana ze świetnego głosu i cudownej dykcji – wyjaśnia dyrektor Grabowski.

„Przedwiośnie” oraz niektóre z poprzednich dzieł polskich pisarzy, które w minionych latach były wybrane lekturami w ramach akcji Narodowego Czytania, znalazły się na Liście 44 tekstów Antologii Niepodległości.

Lektury wszystkich edycji Narodowego Czytania:

  • 2012 r. – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
  • 2013 r. – Dzieła Aleksandra Fredry
  • 2014 r. – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
  • 2015 r. – „Lalka” Bolesława Prusa
  • 2016 r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
  • 2017 r. – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
  • 2018 r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz