DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Narkotyki, pranie pieniędzy, pijani kierowcy. Prokuratura podsumowała 2024 rok [WIDEO]

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim podsumowała 2024 rok. Pracę swoją, ale i siedmiu prokuratur rejonowych kierownictwo ocenia bardzo dobrze, choć pracy jest sporo. Wciąż przeważają przestępstwa gospodarcze, narkotykowe oraz te związane ze ściganiem pijanych kierowców.

Dokładnie 13 674 sprawy wpłynęły w całym 2024 roku do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim oraz do siedmiu prokuratur podlegających pod nią, czyli tych w Jarocinie, Kaliszu, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie i Pleszewie. To o 221 spraw mniej niż rok wcześniej.

We wszystkich jednostkach łącznie pracuje 61 prokuratorów, a to niewiele jak na tak dużą liczę spraw. Wciąż nieobsadzonych jest 12 wakatów. Mimo to prokuratury mogą pochwalić się dużą skutecznością, bo łącznie do sądów skierowali 3633 sprawy. Skuteczność jest na poziomie około 45%. Zarzuty w różnych sprawach usłyszały 3962 osoby.

Prokuratorzy mogą też od razu po zakończeniu śledztwa wnieść o skazanie sprawców bez konieczności kierowania do sądu. Takich decyzji zapadło 425. W sądach osądzonych było ponad 5 tysięcy osób w całym regionie. Prokuratura składała apelacje od wyroków sądów w pierwszej instancji 157 razy.

Jedną z najgłośniejszych i najtrudniejszych spraw minionego roku w ostrowskiej prokuraturze było śledztwo dotyczące ujawnieniem obrotu fentanylem w Mławie. Póki co potwierdzono zgony trzech osób, których jedną z przyczyn śmierci było właśnie zażycie fentanylu. – Zostały zabezpieczone te środki odurzające, a także przedstawiono zarzuty dotyczące udziału i sprzedaży, w tym również za pomocą internetu, kilku osobom. Te czynności dalej są wykonywane i dotyczą zdarzeń na terenie całego kraju – raportuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej. W zainteresowaniu prokuratorów okręgowych są też oszustwa majątkowe czy przestępstwa urzędnicze. Jest światełko w tunelu by sfinalizować sprawę oszustw „na wnuczka”, nad którą też pracowali śledczy cały ubiegły roku.

W końcu uwagę też przykuwa liczba 1051 spraw dotyczących pijanych kierowców. Średnio 2-3 osoby dziennie w naszym regionie są złapane na jeździe pod wpływem tak dużym, że ich przypadki trafiają na prokuratorskie biurka.

Prokuratorzy zabezpieczają też majątek zatrzymanych czy oskarżanych osób, zwłaszcza w przypadku przestępstw gospodarczych. To w ubiegłym roku mienie o wartości ponad 7,5 miliona złotych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz