DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Najtrudniejszy budżet na przestrzeni lat. Wydatki bieżące największym zagrożeniem

Jak mówił podczas sesji skarbnik Krotoszyna Grzegorz Galicki – był to jeden z najtrudniejszych do ułożenia budżetów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Podobnie jak w innych samorządach, także w tym mieście na kształt planu finansowego duży wpływ miały m.in. zmiany podatkowe i rosnąca inflacja. – Z tytułu podatku PIT mamy wpływy mniejsze o ok. 20 mln zł. Dodatkowo do subwencji oświatowej dołożymy ok. 17 mln. Sytuacja jest więc bardzo niepokojąca – tłumaczy Grzegorz Galicki.

Gmina i Miasto Krotoszyn jest organem prowadzącym dla około 20 placówek oświatowych. Czynnikami, które wpływają na trudność określenia kwoty wydatków bieżących są m.in. coraz wyższe ceny gazu i energii elektrycznej. W związku z rosnącą inflacją znacząco spadł też wskaźnik płynności bieżącej. – Jest to wskaźnik określający kwotę, którą można przeznaczyć na inwestowanie, po opłaceniu wszystkich kosztów bieżących. W tym roku jest on na poiomie 4%, a żeby budżet był stabilny, nie powinien on spadać poniżej 5% – dodaje skarbnik Miasta i Gminy Krotoszyn.

Jednak radny Bartosz Kosiarski zwraca też uwagę na to, że na wydatki bieżące składają się również diety radnych, sołtysów czy przewodniczących rad osiedli. – My w tej kadencji już drugi raz podnieśliśmy sobie diety. Za pierwszym razem uchwałą rady miejskiej, za drugim w wyniku rządowej ustawy. Ja, w każdym z tych przypadków, byłem temu przeciwny, jednak pozostali rajcy nie podzielili mojego zdania – mówi radny.

Kwota, jaką w tegorocznym budżecie zaplanowano na inwestycje to, jak na razie, ponad 2 mln zł. Za te pieniądze ma powstać m.in. drugie sztuczne boisko i parking na terenie krotoszyńskiego błonia. Kolejne inwestycje będą zależały od sumy, jaką urząd przeznaczy właśnie na wydatki bieżące.

CZYTAJ TEŻRadni uchwalili budżet. Na oświatę wydadzą więcej, niż dostali z budżetu państwa

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz