Prawie trzy tysiące różnych zdarzeń odnotowali strażacy z ostrowskiej Państwowej Straży Pożarnej w 2024 roku.
Coroczne podsumowanie działań za miniony rok i tym razem dało obraz zmieniającej się specyfiki pracy strażaka. – Świat zmierza w pewnych kierunkach, są nowe zagrożenia, my za tym musimy podążać, realizować te zadania, więc jest ich coraz więcej. Ilość pożarów w stosunku do innych miejscowych zagrożeń to jest ok. 12%, więc widać, że liczba pożarów maleje, ale nie mamy przez to wcale mniej pracy – podsumowuje w skrócie ubiegły rok bryg. Łukasz Frąszczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Dokładna liczba pożarów w całym powiecie ostrowskim w 2024 rok to 330, czyli o 28 mniej niż rok wcześniej.
Czym więc są pozostałe zdarzenia spośród wszystkich 2853 odnotowanych w ubiegłym roku? To wypadki i kolizje drogowe, alarmy związane z zadymieniem czy zaczadzeniem, sezonowe zdarzenia nad wodą czy w związku z gniazdami owadów, ale – coraz częściej występujące – interwencje po anomaliach pogodowych. – W sierpniu nad regionem przeszła ulewa oraz powódź i tylko w ciągu kilku dni na terenie powiatu odnotowaliśmy 472 zdarzenia, w tym blisko 170 na terenie samego miasta Ostrowa Wielkopolskiego – przypomina mł. bryg. Łukasz Aleksandrzak, zastępca komendanta. Ulewa z sierpnia 2024 jest na czele najbardziej nietypowych zdarzeń ubiegłego roku.
Strażacy nieustannie się szkolą, zarówno w czasie warsztatów prowadzonych na terenie komendy przy ul. Batorego w Ostrowie Wielkopolskim, jak i na zewnętrznych kursach w całej Polsce. W minionym roku przeszkolonych w różnym zakresie było 400 osób, a od 1999 roku, czyli przez 25 lat ostrowska komenda przeszkoliła około 6,5 tys. strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników.
Nowym wyzwaniem, o czym mówiono na rocznej odprawie, będzie szkolenie i wdrażanie strażaków w założenia ustawy o ochronie ludności cywilnej. Jak zapowiada komendant ostrowskiej PSP, wiedzę i umiejętności praktyczne będą musieli nabyć strażacy, ale i pracownicy administracji czy wiele innych osób. Strażacy przypominają też o montażu czujek dymu oraz tlenku węgla. Dziś nie są obowiązkowe, choć warte zainstalowania w każdego rodzaju nieruchomości. Jednak od 2030 roku będzie to działanie obligatoryjne.
Ostrowska jednostka ma też plany inwestycyjne – zakupy sprzętu, w tym pojazdów ciężkich, jak i remonty siedziby strażaków. Już w 2024 roku wykonano pierwszy etap dużej modernizacji pokrycia dachowego, zamontowano instalację fotowoltaiczną dla jednostki, czy zamontowano klimatyzację w niektórych pomieszczeniach. Te inwestycje czekają na swoją kontynuację. Są też plany na budowę kolejnego garażu za kwotę około 1,5 mln złotych. Niezbędne są też inne sprzęty, jak sprężarka powietrza do napełniania butli tlenowych. Podczas corocznej narady oficjalnie do użytku oddano zmodernizowane stanowisko kierowania dyspozytorów, co zobaczyć możecie w poniższym materiale filmowym.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz