DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Młyn nad Lutynią - tajemnicza budowla sprzed lat skrywa wiele historii

Mija 75 lat od wydania „Młynu nad Lutynią” – dzieła literackiego autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza, który przybył w okolice Jarocina w maju 1945 roku. Zaprosił go jego długoletni kierowca – Władysław Kuświk, którego rodzice mieszkali w Jarocinie. Jednak podczas okupacji hitlerowskiej zostali przesiedleni do Wilkowyi – wioski nieopodal tego miasta. To właśnie tam pisarz spędził nieco czasu i wsłuchiwał się w historie mieszkańców opowiadających m.in. o wojennej pożodze. Jak wynika z zapisków z tamtego okresu, był urzeczony wizytą nad Lutynią.

Rok później napisał właśnie „Młyn nad Lutynią”, przedstawiając losy rodziny Durczoków, w której wykreował postaci patriotów (dziadków) oraz ich wnuków, którzy przybyli wraz z rodzicami z Francji. Jeden z nich wstąpił do Hitlerjugend, a drugi utonął w lodowatych wodach Lutyni podczas powodzi.

Fakty w książce przeplatają się z fikcją, by przedstawić – jak napisali we wstępnie dr Lidia Banowska oraz prof. Stanisław Mikołajczak – „przejmującą opowieść o polskiej, bezmyślnej młodocianej zdradzie tożsamości i palącym pragnieniu sprawiedliwości, pragnieniu, które nie cofa się przed zbrodnią”.

Młyn nad Lutynią, o którym pisał Jarosław Iwaszkiewicz, istnieje do dziś, choć jest w opłakanym stanie. Jest świadkiem tragicznych historii z minionego wieku. Ekipa Telewizji Proart rozmawiała z osobami znającymi zawiłe dzieje tej budowli i tamtych dni hitlerowskiej okupacji. Prezentujemy je w materiale wideo.

Obiekt wraz z działką o powierzchni 300 metrów kwadratowych kupiła w 2021 roku gmina Jarocin za blisko 70 tysięcy złotych. Władze samorządowe przekonują, że jest to „jeden z cenniejszych obiektów turystycznych Ziemi Jarocińskiej”. Wkrótce ma zostać przeprowadzona modernizacja zabytku, na którą gmina otrzymała 200 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz