Mija rok urzędowania wojewody wielkopolskiego. Jak oceniacie jego pracę?

28
Łukasz Mikołajczyk / fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
25 listopada 2019 roku, czyli równo rok temu Łukasz Mikołajczyk objął funkcję wojewody wielkopolskiego. Na tym stanowisku zastąpił Zbigniewa Hoffmanna. Mikołajczyk objął funkcję wojewody w bardzo trudny czasie i musiał zmierzyć się z wieloma problemami: ASF, wirus ptasiej grypy i wreszcie epidemia koronawirusa.

Równo 25 listopada 2020 roku mija rok od momentu powołania przez premiera Mateusza Morawieckiego Łukasza Mikołajczyka na stanowisko wojewody wielkopolskiego. W tym czasie, prócz realizacji programów rządowych, wojewoda od lutego br. na szczeblu województwa prowadzi działania związane z walką z wirusem SARS-CoV-2 i wywołaną nim chorobą COVID-19.

Czas pandemii ograniczył działania związane z wizytami wojewody w wielkopolskich powiatach, ale i tak w ciągu ostatnich 365 dni Łukasz Mikołajczyk odwiedził wiele z nich. – Aktywność w terenie ze względów epidemicznych została mocno ograniczona, choć od listopada 2019 do marca 2020 roku udało mi się choć raz odwiedzić większość powiatów. Nie ukrywam, że brakuje mi tego, bo spotkania z samorządowcami i mieszkańcami, spoglądanie z bliska na zmiany w regionach, pomagają w codziennej pracy. Wierzę, że w 2021 roku uda nam się nadrobić ten czas, który zabrał nam COVID-19 – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Mimo sytuacji spowodowanej koronawirusem, wojewoda nadzoruje prace związane z realizacją rządowych programów na terenie Wielkopolski. Wraz z końcem lutego 2020 r. dominujący stał się obszar związany ze służbą zdrowia. 28 lutego 2020 r. wydał pierwsze decyzje administracyjne dla dziewięciu szpitali, które zostały przeznaczone dla osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia spowodowanego COVID-19. Decyzja, która obowiązuje do dziś, to przekształcenie szpitala miejskiego w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej w placówkę jednoimienną, wyposażoną w 406 łóżek. Jeszcze w listopadzie ma zostać uruchomiony szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do tej pory wojewoda wydał 272 decyzje dotyczące zwiększenia liczby łóżek szpitalnych dla osób chorych na COVID-19. Mikołajczyk zdecydował też o powstaniu mobilnych zespołów wymazowych czy uruchomieniu izolatorium w poznańskim hotelu Ikar, a następnie w hotelu Moxy (dedykowanym medykom).

Ostatnie miesiące pracy Łukasza Mikołajczyka na stanowisku wojewody wielkopolskiego to także liczne sztaby kryzysowe w formie online z władzami poszczególnych gmin, miast i powiatów, które zostały zwołane, aby przeciwdziałać koronawirusowi. – Uważam, że kluczem do dobrej współpracy jest rozmowa. Nawet jeśli mamy sprzeczne poglądy w danych obszarach, to nie może to rzutować na dobro mieszkańców. Szukamy złotego środka i pracujemy nad rozwiązaniami, które będą akceptowalne dla każdej ze stron. W Wielkopolsce udowadniamy, że tak się da – podkreśla.

Wojewoda z okazji roku pracy na tym stanowisku chwali się m.in. kwotami, które trafiły do Wielkopolski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Mowa o 231,7 mln zł na 102 zadania gminne i 42 powiatowe, co daje 201 km wybudowanych bądź przebudowanych dróg. – W jednej z mniejszych miejscowości w Wielkopolsce, podczas otwarcia drogi, mieszkańcy powiedzieli mi, że czekają na nią już 50 lat. Taki właśnie jest cel funduszu i możemy jego rezultaty obserwować na podstawie kilometrów wybudowanych lub przebudowanych dróg – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Oprócz zwracania uwagi na realizację programów rządowych w Wielkopolsce, na uwagę zasługuje liczba wydanych paszportów cudzoziemcom (61,5 tys.) oraz 49,5 tys. zezwoleń na pracę w naszym województwie. Do 10 poszerzyła się też baza punktów obsługi paszportowej (m.in. w Ostrowie Wielkopolskim).

Dziękuję za zaufanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i współpracę ze wszystkimi, z którymi dane jest mi każdego dnia działać na rzecz Wielkopolski – podsumowuje wojewoda.

A Wy jak oceniacie ostatni rok pracy Łukasza Mikołajczyka na stanowisku wojewody wielkopolskiego? Napiszcie w komentarzach.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

28 KOMENTARZE

 1. Mikołajczyk przez rok mierzy się z problemami. A co. Myślał że będzie tylko przecinał wstęgi i rozdawał czeki. Jest słaby bo województwo stale w czołówce zakażeń.

 2. Pierwszy raz w historii wojewoda reprezentuje południową Wielkopolskę i od razu to widać. Kto widział poprzedniego wojewodę u nas? 2 co do wielkości aglomeracja w województwie ma dobrą reprezentację. Sam się z PiSem nie zgadzam, przygotowanie do pandemii też nie za dobre w skali ogólnopolskiej ale akurat u nas w Wielkopolsce całkiem całkiem. Tak więc oceniam pozytywnie.

  • Co wynika z obecności wojewody? Mamy się z tego cieszyć? Mnie nie interesuje obecność wojewody tylko to co zrobił dla rodzinnego miasta…

 3. Propagator pisowski a nie widzi jak szpitale Ostrowski i Jarocinski zbierają fundusze od ludzi na sprzęt a magazyny podobno pełne 😠

 4. Bardzo dobrze ze mamy w tym trudnym czasie bardzo dobrego managera. Ludzie sprawdzają się w kryzysach. Pan Wojewoda bardzo dobrze zarządza województwem. Tak trzymać Panie wojewodo.

 5. Nie lubię PISu, ale Wojewodę mamy super! Nawet największy wróg PISu Prezydent Poznania mówi, że Wojewoda wspaniale działa na rzecz Wielkopolski! I za to stawiam 6 😉

 6. A ja uważam ,że najgorszy, NAJ. A dla Ostrowa co zrobił?. Jedyne to zarabia KASĘ. i oczekuje na łaskę prezesa , moze da mu lepszego ochłapa

 7. Katastrofa karze wojewoda przekształcić szpitale a one nie są na to przygotowane brak sprzętu i innych rzeczy, brak personelu od dłuższego czasu nasze województwo utrzymuje się w czołówce nowych zakażeń koronawirusem i nic się nie zmienia to na pewno sukces… drogi wojewódzkie w regionie do remontu dziury, koleiny nierówna nawierzchnia

 8. Lata z kartonowym czekiem, lansuje się pod Szpitalem. Przecież ta kasa na szpital to podatków z naszej pracy, a nie jego prywatne. Niech się weźmie do pracy a nie tylko polityczny lans. Decyzje w sprawie przekształcania szpitali błędne.

  • Wprowadzając nowe Prawo Wodne w 2018 zlikwidował kilkanaście miejsc pracy w Ostrowie Wielkopolskim ( a wtedy był ….)

 9. Jeśli Pan Wojewoda Łukasz Mikołajczyk czy wpisy to pragnę przypomnieć co Pan powiedział, w czasie wyborów prezydenckich na Urząd Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – „Ostrowianie tego chcą”. I jakoś nie widać czego chcą w działaniu Pana Wojewody. Szpital w Wolicy – ludzie chorzy na raka muszą być leczenie gdzie indziej i nie mogą korzystać z usług lekarzy pumulogów. Dziękuje bardzo za tą decyzję. Ja jestem ostrowianinem i mieszkam w Ostrowie od urodzenia i tego nie chcialem.

 10. Niestety, nie mogę dobrze ocenić. Dla mnie to jest wciąż lansowanie się, a nie ciężka praca. Podobnie było w senacie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick