Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Obie sprawdzają wiedzę dotyczącą lektur obowiązkowych. – Pierwsza część to praca z tekstem źródłowym np. fragmentem lektury. Oprócz tego zadania wielokrotnego wyboru, zadania typu prawda – fałsz, a także krótka forma pisemna, która sprawdza umiejętność dobrego argumentowania – tłumaczyła Sylwia Napieralska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.
Zadania na tegorocznym egzaminie dotyczyły m.in. poematu epickiego pt. „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. – Powtórzyłem przed egzaminem tę lekturę, bo coś czułem, że może się ona pojawić. Myślę, że poszło dobrze – mówi jeden z uczniów. – Bardzo lubię „Pana Tadeusza” więc nie mam problemu z rozumieniem tej lektury – mówiła z kolei uczennica.
Druga część egzaminu to praca pisemna. Uczniowie mieli do wyboru dwie formy. W rozprawce należało rozważyć problem: czy w trudnych sytuacjach można poznać samego siebie. A w opowiadaniu napisać o bohaterze wybranej lektury, który znalazł się w naszych czasach.
Egzamin już po raz drugi odbywa się w czasie epidemii COVID-19, w związku z tym przeprowadzony był z zachowaniem zasad ścisłego reżimu sanitarnego. – Uczniowie wchodząc do szkoły zachowywali odpowiedni dystans. Przed wejściem na egzamin musieli zdezynfekować ręce, a maseczki mogli zdjąć dopiero po zajęciu miejsc w ławkach – powiedziała Justyna Uciechowska, dyrektor ostrowskiej „dziewiątki”.
W Polsce egzaminy rozpoczęło ponad 360 tysięcy uczniów szkół podstawowych. Z czego np. w szkołach, dla których ogranem prowadzącym jest ostrowski magistrat, uczy się 562 ósmoklasistów.
W środę przyjdzie czas na matematykę, a w czwartek na język obcy nowożytny. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty potrwa od 25 do 27 maja. Wyniki egzaminu będą znane na początku lipca.
Autorka tekstu: Aleksandra Barczak
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz