Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Za wąską działkę uważa się parcele o szerokości do 18m. Ograniczona powierzchnia zawęża ofertę projektów. Dlatego też architekci stosują wiele kreatywnych rozwiązań, by pomimo jej specyfiki, dom był atrakcyjny wizualnie i komfortowy w użytkowaniu. Projekty te optymalizują wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dzięki temu budynek może mieć wyszukane parametry użytkowe i niepowtarzalne walory estetyczne.
Z tego powodu w wielu projektach rezygnuje się z garażu. Zajmowałby on bowiem miejsce, które można przeznaczyć na powierzchnię mieszkalną. Projekty domów na wąską działkę obejmują domy z poddaszem, parterowe oraz piętrowe. Ich układ dostosowany jest do oczekiwań inwestora, lecz z uwzględnieniem ograniczonej powierzchni działki.
Większość gotowych projektów można adaptować do warunków wąskiej działki. Konieczne może być wtedy przesunięcie drzwi wejściowych, a także zmiana usytuowania domu względem stron świata. Budynek ustawia się w takim wypadku wąskim bokiem równolegle do wjazdu. Architekci stosują też lustrzane odbicie, by zmienić układ pomieszczeń. Generuje to jednak problemy z oświetleniem wnętrz i nie zawsze zapewnia walory estetyczne. Znacznie korzystniejszym wyborem jest projekt przeznaczony celowo na wąską działkę. Jeżeli wjazd znajduje się od strony południowej lub zachodniej, od frontu może zostać usytuowany salon. Tuż za nim od zachodniej strony będzie znajdować się kuchnia, a po stronie wschodniej pomieszczenia wymagające mniej naturalnego światła. Można tam zlokalizować kotłownię, czy łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu część dzienna będzie dobrze naświetlona. W budynkach piętrowych lub z poddaszem użytkowym sypianie mogą mieć okna ze szczytów budynku.
Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z przepisami budowlanymi. Na ten temat mówi artykuł: „Jak poradzić sobie z wąską działką? Trudne działki budowlane w świetle przepisów i wymogów”. Dom nie może znajdować się zbyt blisko granic działki. Ściana z drzwiami lub oknami nie może stanąć bliżej niż 3 m od granicy sąsiedniej posesji. Kolejnym krokiem jest ustalenie potrzeb domowników. Często wybieramy projekty przerastające nasz potrzeby, co przy wąskiej działce nie jest korzystne. Znając ograniczenia parceli i własne wymagania oraz upodobania stylistyczne i estetyczne, z łatwością zawęzimy krąg poszukiwań. Należy skupić się na projektach o odpowiednim rozmiarze, kubaturze i rozkładzie. Nie trzeba rezygnować z funkcjonalności i komfortu. Warto także pomyśleć o projekcie, który można planować nie w szerokość, lecz w górę. Zamiast rozłożystego bungalowu, lepiej obejrzeć projekty domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym. Ostateczny wybór zależy od upodobań i osobistych preferencji.
Kwestia wyboru projektu domu na wąską działkę zależy od możliwości finansowych i gustu inwestora. Jednak powinien on pamiętać o tym, że działka stawia określone ograniczenia. Projekt musi je więc uwzględniać, by zapewnić funkcjonalność.
piątek, 4 grudnia, 2020
Tytuł „mały dom parterowy bez garażu” a w artykule 5 zdjęć z czego 4 zdjęcia przedstawiają dom z poddaszem użytkowym i garażem…