Majówka to czas relaksu i odpoczynku z rodziną oraz znajomymi. Jednak nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci szykują się na przełomie kwietnia i maja do wzmożonej pracy nie tylko na drogach.
Na wlkp24.info przypominamy razem z policją, na co należy zwrócić uwagę nie tylko w trakcie rozpoczynającego się długiego weekendu.
Majówka na drogach
W tym roku weekend majowy rozpoczyna się jeszcze w kwietniu, a to oznacza co najmniej cztery dni wolnego (o ile ktoś nie przedłuży go sobie urlopem). Majówka to także czas wyjazdów, podróży i relaksu w miejscach oddalonych od naszych domów. Dlatego – jak co roku – policja planuje wzmożone kontrole usprawiedliwiając to chęcią poprawy bezpieczeństwa. „Sporo pracy będą mieli policjanci ruchu drogowego. Dlatego, że w tym czasie ruch na drogach zawsze gęstnieje, a nie zawsze za kierownicą siadają kulturalni kierowcy. Tutaj ze strony Policji zawsze idzie jasny i czytelny przekaz- odpowiedzialny kierowca może liczyć na cenne wskazówki i porady. Natomiast dla drogowych piratów nie będzie taryfy ulgowej” – przekonują funkcjonariusze z Pleszewa.
Na głównych arteriach komunikacyjnych można spodziewać się wzmożonych patroli drogówki. Oprócz sprawdzania prędkości pojazdów policjanci planują także kontrole związane z alkoholem i narkotykami. Sprawdzany będzie też stan psychofizyczny kierowców. Mundurowi będą też sprawdzać, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci podróżują w fotelikach.
Majówka na działce
Policjanci podpowiadają też, jak powinien wyglądać weekend majowy na działkach. Tam też – podobnie jak na drodze – ważne jest bezpieczeństwo. Przypominają o złodziejach, którzy niejednokrotnie pokazali, że potrafią złupić ogródki i narazić właścicieli na poważne straty finansowe.
Wskazówki policji dotyczące bezpieczeństwa na działkach:
- wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym dla potencjalnego złodzieja,
altanka powinna zostać zabezpieczona zamkami do drzwi oraz krata w oknach, a nawet alarmem,
zadbaj o bezpieczeństwo wspólnie z sąsiadami i sprawdzaj, czy podczas ich nieobecności nie doszło do kradzieży; a jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z nimi,
- zwracaj uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych,
- nie zostawiaj w altance bez nadzoru przedmiotów wartościowych (kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe),
- jeśli nie da się ich przenieść, warto je oznaczyć, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne.
Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy natychmiast zgłaszać do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112, które przekaże informacje policji. Ta wyśle patrol we wskazane miejsce.
Bezpieczeństwo podczas majówki
Majowy weekend to nie tylko wypoczynek na działkach, ale także wyjazdy i wycieczki. Policjanci przypominają, na co zwrócić uwagę, kiedy planujemy opuścić na kilka dni dom:
- Przed wyjazdem pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu dobytku, mieszkania czy domu: zamknij okna i drzwi, zakręć zawory, a gotówkę lub biżuterię zdeponuj w banku na czas wyjazdu.
- Poinformuj sąsiada lub inną zaufaną osobę, by miała oko na twój dom lub mieszkanie i zebrała ulotki reklamowe z wycieraczki bądź ze skrzynki pocztowej. Zostaw też takiej osobie numer kontaktowy do siebie.
- Rozpoczynając podróż siadaj za kierownicą wypoczęty i miej zaplanowane trasy alternatywne na wypadek zdarzeń bądź robót drogowych.
- Wypoczywając nad wodą zwróć uwagę na dzieci wypoczywające na brzegu i nie pozostawiaj ich bez opieki. Jeśli planujesz wypłynąć łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, najpierw sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy (koło i kapoki), a przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
- Wędrując górskimi szlakami na bieżąco oceniaj trasę, pogodę, swoje możliwości i trudności na szlaku. Zaplanuj wariant awaryjny, który umożliwi szybkie zejście w razie pogarszającej się pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Wpisz numery alarmowe do telefonu komórkowego. Planując trasę górskimi szlakami, upewnij się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Zabierz ze sobą mapę i naładowany telefon. Warto mieć też powerbanka. Nie zapomnij o wygodnym i odpowiednim do wędrówek obuwiu, czapce, plecaku i rękawiczkach, ale także o zapasowych skarpetkach, koszuli i ubraniach przeciwdeszczowych. Warto mieć ze sobą także podręczną apteczkę, latarkę, zapałki oraz butelki wody. Zostaw w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz