W całym kraju od początku czerwca do 8 sierpnia utonęło już 148 osób. Do tej pory jedno utonięcie odnotowano też w Kobylej Górze w powiecie ostrzeszowskim. Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?
Brawura, spożywanie alkoholu, kąpiel w niedozwolonych miejscach – te przyczyny najczęściej wymieniają ratownicy wodni jako powód utonięć. Co ciekawe, toną najczęściej osoby od 31. do 50. roku życia, a nawet starsze, bardzo rzadko dzieci. To pokazuje, że dorosłość nie zawsze idzie w parze z odpowiedzialnością, a częściej chronimy też dzieci, zapominając o własnym bezpieczeństwie. – Jednak często jest tak, że po alkoholu za kierownicę samochodu nie wsiadamy, ale do wody wchodzimy. No bo jesteśmy na wakacjach, jesteśmy na plaży, możemy się wyluzować… Zapominamy, że jednak woda to jest jakieś niebezpieczeństwo – mówi Daniel Kunce, ratownik wodny z WOPR-u, strzegący kąpielisk w regionie. Zapominamy też, że co roku w akwenach wodnych giną dosłownie setki ludzi. Oto statystyki Komendy Głównej Policji:
W 2023 roku na terenie Polski odnotowano 490 wypadków tonięć. W wyniku tych wypadków utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet.
Wiek ofiar utonięć:
do 7 lat – 0
8 – 14 lat – 9
15 – 18 lat – 7
19 – 30 lat – 66
31 – 50 lat – 140
powyżej 50 lat – 224
Należy nadmienić, ze nie w każdy przypadku rejestracji utonięcia, zaznaczono przedział wiekowy osoby.
Liczba osób, które utonęły – ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:
rzeka – 121
jezioro – 111
staw – 67
zalew – 36
morze – 18
Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):
kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 54
kąpiel w miejscu zabronionym – 33
nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 28
nieostrożność w czasie łowienia ryb – 21
Według statystyk, w 2023 roku 82 osoby przed utonięciem spożywały alkohol. W tym roku od początku czerwca utonęło już 148 osób. Tylko w czerwcu były to 52 osoby, najwięcej ofiar odnotowano w lipcu – 83, a w pierwszych ośmiu dniach sierpnia jest już 13 odnotowanych utonięć. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą? – W przypadku dzieci pamiętajmy o tym, by po posiłku powinno się odczekać około godziny przed wejściem do wody. Gdy jest wysoka temperatura, nie wchodźmy rozgrzani do wody, bo mogą pojawić się skurcze – wymienia Tomasz Kuziemski, wiceprezes ostrowskiego WOPR-u. Do tego oczywiście trzeba uwzględnić zakaz kąpieli po spożyciu alkoholu oraz w miejscach nie do tego niedozwolonych i niestrzeżonych.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz